ČAZO: Sluneční záření má pozitivní vliv na srdce i cévy, tvrdí vědci

20.02.2014 13:34

Zdravé srdce a cévy tvoří základ pro správné fungování lidského těla. Nejen kvalitní strava a dobrá životospráva, ale také slunce může pozitivně působit na kardiovaskulární systém. Vědci prokázali, že UV záření chrání srdce tím, že přispívá k uvolňování přirozených zdrojů oxidu dusnatého v naší kůži. Ten reguluje krevní tlak, rozšiřuje cévy a podporuje proudění krve do srdce.

ČAZO: Sluneční záření má pozitivní vliv na srdce i cévy, tvrdí vědci
Foto: cazo.cz
Popisek: Solárium

Tým vědců v čele s dermatologem Richardem Wellerem potvrdil, že nedostatek slunečního záření je nepříznivý pro srdce a cévy. V zimě, především v severních šířkách, se zvyšuje počet případů srdečního selhání, infarktu nebo mozkové mrtvice. „To je způsobené tím, že sluneční záření proniká na zem skrze mnohem silnější vrstvu atmosféry. Při tom ztrácí velký podíl ultrafialového záření, které spouští tvorbu signální molekuly oxidu dusnatého v naší pokožce. Právě proto je v zimě vhodné sluneční paprsky doplňovat přiměřenými návštěvami solária,“ vysvětlil Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování, která se zabývá účinky UV záření na lidské zdraví.

Celá řada studií navíc dokládá, že mírné vystavení slunečnímu záření je prospěšné nejen pro kardiovaskulární systém, ale i celkové zdraví. Kromě zlepšení krevního oběhu a snížení vysokého tlaku, mohou sluneční paprsky přispívat také k poklesu hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Slunce totiž dokáže měnit cholesterol a ergosterol nalézající se v tukových žlázách pod kůží na vitamín D. „Ten je důležitý pro absorpci vápníku do kostí a prevenci osteoporózy. Pro denní dávku vitamínu D potřebujeme minimálně 10–30 minut pobytu na slunci denně,“ upřesnil Michal Kárych z České asociace zdravého opalování.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

zemědělství

Mluvíte o likvidaci našeho zemědělství. Ale jak vysvětlíte, že zisky zemědělců rostou? Mě přijde, že si stěžují neoprávněně. Jediný, kdo tady trpí, jsme my, a to kvůli vysokým cenám potravin. A podle mě jsou na vině i zemědělci nebo to vidíte jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Smysl pro tumor oslovil bezmála tři miliony diváků, udržel si publikum do poslední epizody

19:15 Česká televize: Smysl pro tumor oslovil bezmála tři miliony diváků, udržel si publikum do poslední epizody

Jedničkou nedělního hlavního vysílacího času se stal poosmé v řadě seriál Smysl pro tumor. Série ins…