ČD: Cestujícím v Turnově se slavnostně otevřela zrekonstruovaná hala výpravní budovy

20.02.2016 9:50

České dráhy dokončily opravu haly výpravní budovy v Turnově. Objektu se vrátilo původní členění a ve světlé výmalbě vynikly nástěnné malby s tematikou Českého ráje od místního malíře a grafika Karla Vika. Rekonstrukce se prováděla za plného provozu.

ČD: Cestujícím v Turnově se slavnostně otevřela zrekonstruovaná hala výpravní budovy
Foto: red
Popisek: ČD - logo

„S péčí řádného hospodáře postupně zvelebujeme železniční budovy v našem majetku. Bohužel současná situace ve financování jejich provozu, kdy je mohou například využívat i cestující soukromých dopravců, aniž ti by se podíleli na úhradě nákladů, není optimální. Přesto se snažíme s omezenými finančními možnostmi zajistit kvalitní a plnohodnotnou údržbu našeho majetku. Mezi takové projekty patří i rekonstrukce výpravní budovy ve vyhledávané  turistické oblasti a bráně do Českého ráje, v Turnově. Cílem projektu bylo vytvořit nové a moderní prostory pro odbavení cestujících a navazující komerční prostory pro poskytování služeb cestujícím. Vynaložené finanční prostředky dosáhly 15 milionů korun,“ uvedl František Bureš, člen představenstva Českých drah odpovědný za techniku, servis a majetek.

Rekonstrukce části objektu se uskutečnila od června 2015 do února 2016. Zhotovitelem stavby byla firma Marhold Pardubice. Projekt rekonstrukce výpravní budovy vypracovala v roce 2011 firma Profes Projekt Turnov. Projekt navazuje na rekonstrukci přednádražního prostoru a výstavbu Integrovaného přestupního terminálu města Turnov.

Rekonstrukce zahrnovala částečnou opravu střechy a dílčí dispoziční úpravy. Vznikly nové, moderní prostory pro odbavení cestujících a navazující komerční prostory pro poskytování služeb. Součástí byla i výměna všech sítí a technického vybavení. Ve stávající hale bylo obnoveno původní členění stěn polosloupy a byl odstraněn veškerý obklad. V nové, světlé výmalbě vynikly očištěné nástěnné malby s tematikou Českého ráje od místního malíře a grafika Karla Vika. Prostor osobních pokladen byl revitalizován a vzniklo hygienické zázemí pro obsluhu. Úpravami rovněž prošla prodejna pekařství a tisku, která je přístupná přímo z haly.

V části budovy přiléhající k terminálu autobusové dopravy vzniklo  sociální zařízení pro cestující a prostor pro bankomat. Byla opravena část prostor ve 2. podlaží pro služební využití. V opravených částech budovy jsou  vyměněná okna a dveře, veškeré sítě a zřízeno nové vytápění. Součástí rekonstrukce byla tlaková gelová injektáž obvodových i vnitřních nosných zdí objektu.

Rovněž se obnovila původní pasáž, která umožní v budoucnu, po dokončení celé rekonstrukce, přístup ke komerčním prostorám. Projekt zde předpokládá vybudování rychlého občerstvení, lékárny a dalších nájemních prostor.

Železniční stanice v Turnově je významným přepravním bodem v Libereckém kraji, kde se protínají tři tratě:  Praha – Turnov, Jaroměř – Liberec a Hradec Králové – Turnov přes Jičín.  Denně ve stanici Turnov České dráhy odbaví 2800 cestujících.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Očkování pokračuje, o třetí dávky je mezi zdravotníky zájem

7:29 FNUSA: Očkování pokračuje, o třetí dávky je mezi zdravotníky zájem

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně i nadále očkuje ve svých dvou očkovacích centrech – přímo v nem…