ČD rozšířily síť pokladen s bezhotovostními platebními terminály

30.05.2015 13:11

České dráhy dokončily instalaci dalších 87 platebních terminálů pro bezhotovostní platby. Na 66 stanicích je možné platit jízdné platebními kartami zcela nově. Dalších 21 platebních terminálů rozšířilo počet pokladních přepážek na stanicích, kde terminály již jsou. Uhradit jízdné platební kartou je tak nyní možné už na 255 nádražích po celé republice. Díky tomu třetina tržeb ČD za jízdenky dnes přichází bezhotovostně, buď nákupem v eShopu nebo bezhotovostním nákupem u pokladny na nádraží.

ČD rozšířily síť pokladen s bezhotovostními platebními terminály
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Cestující dnes mohou bezhotovostně platební kartou uhradit nákup jízdenek v 255 stanicích. V nich je instalováno celkem 421 platebních terminálů. Kartou lze platit jízdné mimo jiné i na jediné lanové dráze Českých drah z libereckého Horního Hanychova na Ještěd. Platební terminál tam funguje v dolní stanici. Nejnověji byla tato možnost rozšířena do 66 stanic v menších městech, například v Háji ve Slezsku, Mostech u Jablunkova, Uničově, Hanušovicích, Okříškách, Bystřici nad Pernštejnem, Hustopečích, Zaječí, Střelicích, Úvalech, Hořicích v Podkrkonoší, Řevnicích, Karlštejně, Dobřichovicích, Slatiňanech, Žamberku nebo v Tanvaldu.

Další možnost pro bezhotovostní nákup jízdenek je prostřednictvím eShopu Českých drah. Pořízení jízdenek v eShopu usnadňuje i populární aplikace „Můj vlak“, která byla spuštěna loni. Díky dostupnosti internetu a moderním telefonům s internetem si tak může cestující koupit jízdenku na vlak bezhotovostně prakticky na jakémkoliv místě České republiky. Jízdenku navíc nemusí tisknout, ale k jejímu ověření stačí ukázat příslušný kód doručený přímo na mobilní telefon.

Za uplynulých 12 měsíců (od dubna 2014 do dubna 2015) tak přijaly České dráhy bezhotovostní platby za jízdné v objemu cca 1,8 miliardy Kč. To je téměř třetina celkových ročních tržeb za vlakové jízdné.

Možnost bezhotovostního placení jízdného platební kartou by se mohla v budoucnosti rozšířit také přímo do vlaků. Od léta chtějí České dráhy tuto možnost testovat na deseti upravených přenosných pokladnách POP především na mezistátních vlacích. V případě úspěšného testování by se v dalších letech rozšířila možnost bezhotovostního placení platební kartou i na další přenosné poklady POP a do dalších vlaků.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Z nuly na 1,5 milionu za tři roky

16:28 Česká televize: Z nuly na 1,5 milionu za tři roky

Za poslední rok fungování si uživatelé stáhli na webu ČT edu téměř milion a půl pracovních listů. Ty…