ČEZ: Armáda si procvičí ochranu Temelína proti ozbrojenému útoku

07.06.2023 14:44 | Komerční článek

Přibližně dvě stovky vojáků, policistů a zástupců ČEZ budou od pondělí 12. do středy 14. června cvičit ochranu Jaderné elektrárny Temelín proti ozbrojenému napadení. V rámci cvičení Safeguard Temelín 2023 se zaměří především na odvrácení útoku polovojenské ozbrojené skupiny. K Temelínu se začnou vojáci přesouvat už v pátek 9. června, cvičení pak vyvrcholí ve středu 14. června praktickými zásahy. Elektrárnu vojáci opustí v pátek 16. června. Okolních obyvatel se cvičení nedotkne.

ČEZ: Armáda si procvičí ochranu Temelína proti ozbrojenému útoku
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Vojáci s technikou se k jihočeské jaderné elektrárně začnou přesouvat v pátek 9. června. Během dne k Temelínu dorazí přibližně stovka příslušníků aktivní zálohy z Jihočeského kraje. Armáda si procvičí spolupráci s policií a ČEZ při ochraně důležitého prvku kritické infrastruktury státu.

„Na účelové komunikaci do elektrárny vojáci vybudují obranné postavení, včetně kontrolně propouštěcího místa. Procvičí si činnosti hned při několika modelových situací. Jednak půjde o běžné kontroly, ale ověří si i reakci na průlet dronu nebo na útok menší polovojenské ozbrojené skupiny,“ představil úlohu aktivních záloh Petr Daňhel, mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice.

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29316 lidí

Cvičit bude i policie, která má svoji speciální jednotku trvale přítomnu u elektrárny. „Přesuny lidí a techniky se nás nebudou týkat. V jedné části cvičení převezeme od armády zadrženého záškodníka. Představíme i nový speciální monitorovací vůz pro podporu zásahů speciálních jednotek,“ konstatoval k zapojení policie její mluvčí Jiří Matzner.

Cvičení se uskuteční mimo areál temelínské elektrárny, i tak se do něj zapojí i společnost ČEZ. „Cvičit bude kompletně celá ostraha a bezpečnostní opatření bude přijímat i havarijní štáb elektrárny. Celkově půjde přibližně o stovku lidí,“ uvedl Marek Sviták, tiskový mluvčí elektrárny Temelín.

Už v základním režimu patří Temelín k nejpřísněji střeženým subjektům v zemi. Má vlastní systém fyzické ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry a několik desítek pracovníků bezpečnostní agentury. Vedle toho se na ochraně elektrárny nepřetržitě podílí policie i armáda. Pokud by Vláda ČR vyhlásila mimořádná bezpečnostní opatření, tak celý systém by se ještě zpřísnil. A tato spolupráce se bude procvičovat.

Informace z JE Temelín 7. 6. 2023

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:

  • blok je v odstávce 
  • výkon turbogenerátoru – 0 MWe 
  • výroba elektřiny od začátku roku: 2 557 627 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:

  • blok je v provozu 
  • výkon turbogenerátoru – 1084 MWe 
  • výroba elektřiny od začátku roku: 4 122 774 MWh

reklama

autor: komerční tisková zpráva

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

ekošílenci

Často mluvíte o ekošílencích a fanaticích. Myslíte, že jde toto šílenství ještě nějak zatavait? Co čekáte, že přijde s volbami? Posílí tito šílenci nebo naopak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Opravená fasáda teplického nádraží se odhaluje v plné kráse

16:13 Správa železnic: Opravená fasáda teplického nádraží se odhaluje v plné kráse

První část rekonstrukce nádražní budovy v Teplicích se chýlí ke konci. Z památkově chráněného objekt…