ČEZ: Čeští fyzici získali stříbro a bronz na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Dánsku

17.07.2013 12:27

České družstvo talentovaných studentů fyziky přivezlo jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile z Mezinárodní fyzikální olympiády v Dánsku. 44. ročník soutěže pro středoškoláky z celého světa probíhal od 7. do 15. Července. Letos se ho zúčastnili soutěžící z 83 zemí. Přípravu českého týmu podpořila Skupina ČEZ, která již čtvrtým rokem přispívá na aktivity Jednoty českých matematiků a fyziků.

ČEZ: Čeští fyzici získali stříbro a bronz na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Dánsku
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Prestižní soutěž s dlouhou tradicí

  Na vrcholné světové soutěži ve fyzice se utkali nejlepší středoškoláci z 83 zemí. Místem konání se proto tento rok stalo město Lyngby, jež leží severně od Kodaně. S náročnými teoretickými i experimentálními úlohami se zde popraly téměř čtyři stovky účastníků. Náš tým tvořila pětice studentů, které se díky třem medailím podařilo obhájit přední místo v celkovém hodnocení. Nejlépe se dařilo Lubomíru Grundovi z Gymnázia Christiana Dopplera z Prahy: přivezl stříbro. Stejné ocenění získal i v minulém roce na olympiádě v Estonsku. „Mám radost, po několikadenním řešení fyzikálních úloh jsem se cítil vyčerpaný, ale medaile přehlušila veškerou únavu. Nejtěžší pro mě bylo čtení grafů a odhadování průběhu fyzikálních veličin,“ popisuje své zážitky Lubomír. Z bronzu se radovali Miroslav Hanzelka z Gymnázia Česká Lípa a Jiří Guth Jarkovský (přímý potomek slavného propagátora olympijského zápolení) z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích.

Česká republika na světovém žebříčku

 „Finalisté české fyzikální olympiády se na světových soutěžích tradičně umisťují velmi dobře, to je velký úspěch. Stačí například porovnat počet obyvatel České republiky a Číny. Přitom naše družstva již desetkrát přivezla zlatou medaili. Škoda, že nyní kluci nezískali jedenáctou, ale i tak dosáhli skvělého výsledku. Navíc máme ještě jedno čestné uznání, získal ho Jakub Rösler z Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského v Praze,“ shrnuje vedoucí českého družstva Jan Kříž z Katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity v Hradci Králové, jež pro finalisty zajistila přípravné soustředění. Absolutním vítězem se stal, stejně jako minulý rok, Atilla Szabó z Maďarska.

Věda a průmysl ruku v ruce

 Dva čeští olympionici získali vzdělání na školách, které ČEZ v technickém vzdělávání podporuje. Jiří Guth Jarkovský například trénoval v moderní fyzikální laboratoři, jejíž vybavení škola získala díky energetikům. Ti totiž každoročně pořádají soutěž o 200 tisíc korun na novou učebnu, v níž rozhodují výsledky krajských kol matematického a fyzikálního zápolení.

 Fyzika je zábava

Generální partner české Matematické a Fyzikální olympiády, Skupina ČEZ, se snaží různými cestami vést mladou generaci k technickým oborům. „Technické obory se bez matematiky a fyziky neobejdou. Proto se snažíme podporovat aktivity, které mladé k těmto předmětům vedou. A soutěžní klání je velmi dobrá příležitost. Všem, kteří se mezinárodního klání zúčastnili, gratuluji. Sdílím jejich nadšení,“ usmívá se Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ a dodává: „Držíme palce také studentům, kteří se chystají reprezentovat ČR na Mezinárodní matematické olympiádě, která probíhá od 18. do 28. července v Kolumbii."

Společnost ČEZ vloni s organizátory matematických a fyzikálních olympiád uzavřela dohodu o pětiletém partnerství. Partnerství představuje především finanční podporu, která umožní kvalitnější organizaci soutěže, všeobecnou podporu koordinátorů a dosažení větší motivace soutěžících. Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele jak zajímavě a poutavě učit fyziku.

Alice Lutišanová, regionální manažer komunikace

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČEZ

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

22:11 Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

Ombudsman Stanislav Křeček se stále častěji setkává s problémem, který je obvykle spojen s činností …