ČEZ: Cestu k Hadáčkovu křížku lemují nově vysazené mladé duby

17.04.2019 19:32

Nedrahovice - Ovlivnit krajinný ráz a podpořit potřebné zachycení vody v půdě bylo cílem jarní výsadby nové aleje na kraji Nedrahovic na Sedlčansku. Její realizaci podpořila Nadace ČEZ v rámci grantu 75 970 korunami.

ČEZ: Cestu k Hadáčkovu křížku lemují nově vysazené mladé duby
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

 Ač v polovině dubna i nad rodištěm Diviše Černína z Chudenic, jednoho z předáků stavovského povstání popraveného roku 1621 katem Mydlářem na Staroměstském náměstí, počasí jaro příliš nepřipomínalo, sešli se místní obyvatelé se sousedy z nedaleké Jesenice nad společnou výsadbou dubové aleje. Ta nyní roste na kopci Kamenice u cesty k Hadáčkovu kříži. Mezi sázejícími nechyběli například ani členové spolku Sumiko, který usiluje o obnovu historických a přírodních památek na Sedlčansku, a senioři z Klubu 50+.

Nákup malých dubů a odborné práce související s výsadbou finančně podpořila Nadace ČEZ částkou 75 970 korun v rámci grantového řízení Stromy. „Výsadbou aleje navazujeme na proces revitalizace krajiny zahájený v roce 2012, kdy jsme v dané lokalitě obnovili zaniklou cestu a zrekonstruovali polní kříže. Počítáme s tím, že nové stromy pozitivně ovlivní krajinný ráz a napomohou k zachycení tolik potřebné vody,“ osvětlil důvod lidským přičiněním vzniklé nové liniové zeleně starosta Nedrahovic Čestmír Sosnovec. V následné péči o dubovou alej hodlá obec spolupracovat s místními zemědělskými subjekty a zájmové spolky. Půjde hlavně o zálivku stromů a vyžínání trávy kolem kmenů. A také jejich ochranu proti okusu divokou zvěří.

Lípy, habry, duby či ovocné stromy a další dřeviny, včetně okrasných keřů zapouštějí kořeny v obydlených místech i ve volné krajině díky grantovému řízení Nadace ČEZ Stromy už osm let. „Doposud bylo podpořeno více než 400 projektů zaměřených na výsadbu zeleně a obyvatelé měst a obcí tak zasadili téměř 93 500 stromů a keřů. Těší nás, že jim můžeme vycházet vstříc a zároveň tak přispět ke snížení emisí CO2. Jistě není bez zajímavosti, že jeden strom za celý svůj vegetativní život ho odebere z ovzduší přibližně jednu tunu. Vzrostlá zeleň rovněž slouží jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy, větrolam nebo protihluková stěna,“ uzavřela Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Informace o spáchaných přestupcích řidiči nově zjistí na Portálu občana

22:22 Ministerstvo dopravy: Informace o spáchaných přestupcích řidiči nově zjistí na Portálu občana

Na Portálu občana jsou řidičům, kteří mají elektronickou občanku nebo datovou schránku, nově k dispo…