ČEZ: Dukovanští hasiči využili zamrzlé hladiny k procvičení záchrany tonoucí osoby z ledu

14.02.2023 13:30 | Komerční článek

Aktuální oteplení zvyšuje riziko při pohybu na zamrzlých hladinách, kde led nepozorovaně slábne a zvyšuje se riziko jeho prolomení. Hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany proto využili mrazivých dnů uplynulého týdne a zamrzlé hladiny rouchovanského rybníku a procvičovali správný postup při záchraně tonoucí osoby, pod kterou se prolomil led.

ČEZ: Dukovanští hasiči využili zamrzlé hladiny k procvičení záchrany tonoucí osoby z ledu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

V rámci opakovacích cvičení si postupně všichni dukovanští hasiči vyzkouší, jak správně zasahovat na zamrzlých rybnících či vodních nádržích. Hlavním důvodem, proč tento výcvik hasiči provádí, je rostoucí počet aktivit na zamrzlých vodních plochách, ať už jde o bruslení, lyžování nebo jen pěší turistiku. V takových případech rozhoduje čas a profesionalita zásahu.

V blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany, kde jednotka podnikových hasičů sídlí, a díky své blízkosti je povolávána k zásahům v jejím okolí, je hned několik vodních nádrží, u kterých může být jejich spolupráce vyžádána hasiči z kraje Vysočina. Vedle rozlehlých vodních nádrží Dalešice a Mohelno se jedná i o menší rybníky a vodní nádrže.

Anketa

Má obžalovaný Dominik Feri vaše sympatie?

3%
96%
hlasovalo: 8097 lidí

Vyproštění tonoucího z ledové tříště anebo z ledového propadliště je technicky velmi náročné. „Jeden ze záchranářů se pomocí žebříku dostane k tonoucí osobě a další záchranáři zůstanou na břehu u lana. Záchranáři poté vytahují tonoucího figuranta z vody a transportují ho na břeh. I pod zasahujícím hasičem hrozí prolomení ledu, a proto musí při pohybu po zamrzlé vodní ploše rozložit své těžiště položením na led a dbát co největší opatrnosti,“ popisuje správný postup velitel cvičícího družstva Radek Kubíček.

Minimální bezpečná síla ledu by měla být 10 cm a v takovém případě má led namodralou barvu. Ledová vrstva bývá vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak prolomení ledu i při mírném zatížení. Lidé by se proto neměli po zamrzlých hladinách nikdy pohybovat sami.

Mimo elektrárnu poskytují dukovanští hasiči svoji pomoc především při dopravních nehodách, požárech, záchraně lidských životů nebo technických pomocích. S ohledem na rostoucí počet zásahů v okolí elektrárny ČEZ v uplynulém roce vybavil dukovanskou hasičskou jednotku dvěma prvozásahovými vozidly, která jsou vybavena vším potřebným pro profesionální provedení prvotního zásahu včetně hydraulických nůžek, AED defibrilátoru nebo vybavení lezecké skupiny.
Hasičský záchranný sbor v Jaderné elektrárně Dukovany má 70 zaměstnanců. Jejich hlavní celoroční náplní jsou převážně technická pomoc, dohled, kontrola a asistence při údržbě a modernizaci zařízení elektrárny.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svaz pacientů ČR je na straně zdravotníků

13:21 Svaz pacientů ČR je na straně zdravotníků

Prohlášení Svazu pacientů ČR ke sporu nemocničních lékařů s Vládou ČR