ČEZ ESCO a Havířov: Společný podnik, který městu pomůže zbavit se uhlí

30.07.2021 12:58

Statutární město Havířov a společnost ČEZ ESCO založily společný podnik, který městu pomůže s modernizací energetiky.

ČEZ ESCO a Havířov: Společný podnik, který městu pomůže zbavit se uhlí
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Prvním krokem bude transformace teplárenství v Havířově směrem od uhlí k ekologičtějším zdrojům. Smlouvu o prodeji akcií dnes podepsali primátor Havířova Josef Bělica a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17948 lidí

„Našim cílem je kvalitně připravit přechod od uhlí k „zelenějšímu“ teplárenství, abychom zajistili pro dnešní obyvatele i příští generace lepší životní prostředí ve městě, a zároveň zachovat rozvody centrálního zásobování teplem, které umožní dodávat teplo lidem i firmám za dobrou cenu. Ve společnosti ČEZ ESCO, která je lídrem v této oblasti a má bohaté zkušenosti také ze zahraničí, jsme našli toho nejlepšího partnera,“ řekl primátor Havířova Josef Bělica s tím, že městu zůstává možnost ovlivňovat cenu tepla a prostřednictvím městem vlastněné Havířovské teplárenské společnosti (HTS) bude mít kontrolu i nad jeho distribucí zákazníkům.

„Rozvody HTS doplníme o decentralizované plynové kotelny, kogenerační jednotky a fotovoltaické elektrárny, aby byl nový systém zásobování teplem efektivnější a ekologičtější. Jako největší poskytovatel energeticky úsporných řešení v Česku máme bohaté zkušenosti s provozováním a modernizací teplárenských soustav, proto městu rádi pomůžeme vykročit směrem k „ozelenění“ a zlepšení služeb pro obyvatele,“ vysvětlil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Po oficiálním založení společného podniku teď přijde na řadu zpracování podnikatelského plánu, podpis akcionářské smlouvy a nastavení reálného fungování nové firmy. Do budoucna chce ESCO Havířovu pomáhat nejen s teplárenstvím, ale také s přechodem na moderní energetiku založenou na obnovitelných zdrojích, energetických úsporách a chytrých řešeních.

Zájem Havířova na urychlení modernizace teplárenství vyplývá z energetické politiky Evropské unie, která zahrnuje dekarbonizaci teplárenství a přechod tepláren na nové technologie. Radní proto hledali řešení založené na odchodu od uhlí, které přispěje ke změně klimatu a zároveň umožní zachovat stabilní a přijatelnou cenu tepla pro obyvatele města.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové dokončila úpravy prostranství před novou budovou transfuzního oddělení

17:17 FN Hradec Králové dokončila úpravy prostranství před novou budovou transfuzního oddělení

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové skončily úpravy prostranství před novou budovou transfuzního od…