ČEZ: Elektrárenští hasiči 'zachraňovali' výsadek parašutistů z vod Nechranické přehrady

25.07.2021 9:50

Napilno měli v sobotu 24. července profesionální hasiči ze Skupiny ČEZ, jejichž domovská stanice se nachází v Elektrárně Tušimice. V rámci dne otevřených dveří na žateckém letišti Macerka totiž zasahovali při záchraně parašutistů, jejichž místem dopadu se stala hladina Nechranické přehrady.

ČEZ: Elektrárenští hasiči 'zachraňovali' výsadek parašutistů z vod Nechranické přehrady
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Je ovšem nutné podotknout, že muži na padácích přistávali na hladině úmyslně. Jejich mokrý výsadek byl totiž součástí doprovodného programu. Nejen elektrárenští hasiči, ale i jejich kolegové z dalších složek Integrovaného záchranného systému tak měli jedinečnou možnost uspořádat si společné cvičení na téma záchrana tonoucích osob a vše s tím spojené…

„Naše pobočná stanice v Tušimicích je vybavena i výkonným motorovým člunem. Máme totiž na starost i dohled nad kaskádou vodních elektráren ČEZ na Vltavě. Pokud se tam něco děje, okamžitě vyjíždíme tím směrem. Proto jsme uvítali možnost zapojit se do dnešního společného cvičení složek Integrovaného záchranného systému. Jednak vodní nádrž Nechranice máme doslova přes kopec, takže můžeme být během několika minut nápomocni při řešení jakýchkoliv mimořádných událostí na vodní hladině, a samozřejmě sem jezdíme cvičit i sami. Nyní si tedy posádka lodě zopakuje nácvik záchranářských prací a zároveň za provozu prověří technický stav plavidla,“ říká Luboš Lorenz, velitel pobočné stanice požární ochrany elektráren Tušimice a Prunéřov.

Elektrárenští hasiči zasahovali na vodní hladině i březích společně s kolegy z JSDH Kadaň, JSDH Klášterce nad Ohří, HZS SŽD Chomutov a Vodní záchranné služby ČČK na Nechranické přehradě. Hlavním úkolem všech bylo dostat parašutisty do člunu a dopravit je i s jejich výstrojí zpět na břeh. Některým se ale z vody příliš nechtělo, a tak před přistáním dobrovolně „hodili záda“, aby se mohli ještě trochu čachtat. Na druhou stranu pak ovšem pomáhali hasičům s vytažením a ukotvením jejich lodí.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17947 lidí

Z pohledu hasičů i vodních záchranářů se jednalo již o tradiční akci, neboť vlnové výsadky parašutistů z různých výšek od 400 do 1000 metrů do Nechranické přehrady se v rámci dne otevřených dveří na letišti Macerka konají každoročně. „S pořadateli jsme domluveni na spolupráci dlouhodobě. Oni potřebují dostat v pořádku vzdušný výsadek na břeh a my si tak procvičíme záchranu osob z vody. Jsou zde prakticky všechny jednotky z okolí přehrady, které mají k dispozici čluny a jsou tak připraveny na opravdový zásah zde, na řece Ohři, ale i jinde,“ dodává k tomu instruktor společného výcviku Filip Foukal, velitel JSDH Klášterec nad Ohří.

Podle jeho dalších slov smyslem tohoto cvičení tak kromě prověření součinnosti s Vodní záchrannou službou ČČK bylo ověřit si, co kdo umí nebo ještě plně neovládá a podle toho si rozdělit práci. „Prostě vše je o koordinaci jak na hladině, kde si nesmíme překážet, tak i na souši, a to od velení přes vytažení osob z vody až po jejich dopravu na břeh. Pochopitelně se jednalo také o vyzkoušení techniky, tedy právě motorových člunů, které mají jednotlivé jednotky k dispozici,“ uzavírá Filip Foukal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové dokončila úpravy prostranství před novou budovou transfuzního oddělení

17:17 FN Hradec Králové dokončila úpravy prostranství před novou budovou transfuzního oddělení

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové skončily úpravy prostranství před novou budovou transfuzního od…