ČEZ: Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci, kontroly chladicích věží budou rychlejší a přesnější

16.01.2025 14:56 | Tisková zpráva

Impozantní konstrukce chladicích věží hrají klíčovou roli v efektivním chlazení výrobního cyklu elektrárny. S celkovou plochou vnitřních i vnějších plášťů 424 000 metrů čtverečních je ale jejich kontrola mimořádně náročná. Nově ji budou dukovanští zajišťovat pomocí nejnovějších technologií ve spolupráci s ČVUT.

ČEZ: Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci, kontroly chladicích věží budou rychlejší a přesnější
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Místo zavěšených lávek a výškových prací budou nasazeny drony, kamery, laserové scannery a vyhodnocení prostřednictvím umělé inteligence. Tak vypadá nový systém, který v posledních měsících vyzkoušeli odborníci na jedné z chladicích věžích dukovanské elektrárny. Cílem bylo přesně zmapovat její stav a ověřit funkčnost nových moderních technologií.

„Aktuálně ověřujeme, že výsledky takzvaně sedí. Vždy si jimi musíme být jistí. Výhody jsou jasně vidět v časové i ekonomické úspoře. Není nutné zavěšovat na věže lávky na kterých musí být lidé. A samozřejmě i vyhodnocení dat pomocí umělé inteligence je velmi rychlé,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Jiří Čunek byl položen dotaz

Vláda

Chápu vás dobře, že vy hodnotíte líp novou vládu než tu předchozí? A jelikož to není poprvé, co se stavíte na stranu ANO, neuvažujete, že byste změnil politický dres?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Představenstvo bude od nového roku tříčlenné

19:15 České dráhy: Představenstvo bude od nového roku tříčlenné

Dozorčí rada Českých drah rozhodla o odvolání Blanky Havelkové z funkce členky představenstva Českýc…