ČEZ: Energetici vyvezli palivo z reaktoru 3. výrobního bloku

11.06.2021 15:16

Všech 349 palivových a regulačních kazet vyvezli energetici během prvních dvanácti dnů odstávky ze třetího výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Reaktor tak připravili na detailní kontroly a pravidelnou údržbu. Palivo spolu s 90 čerstvými soubory by do něj měli vrátit v druhé polovině června.

ČEZ: Energetici vyvezli palivo z reaktoru 3. výrobního bloku
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Nejen samotné nahrazení nejstarších kazet, ale zároveň úplně nová konfigurace aktivní zóny a mimořádně pečlivé kontroly všech klíčových zařízení, včetně samotného „srdce elektrárny“, tedy reaktoru. Tak vypadá jedna z hlavních činností v rámci odstávky třetího dukovanského bloku. Veškeré palivo energetici vyvezli z reaktoru do sousedního „bazénu skladování“.

Ještě předtím ale odborníci z reaktoru odebrali tzv. svědečné vzorky, na základě kterých určují aktuální stav samotné tlakové nádoby reaktoru „Tyto a další testy děláme pravidelně, na vyhodnocení se podílí přední čeští odborníci především z ÚJV Řež. Můžeme tak srovnávat výsledky z různých období, k dispozici máme i informace z referenčních elektráren a řadu dalších údajů,“ vysvětluje Roman Havlín, ředitel JE Dukovany.

Všechny manipulace s palivem probíhají pod vodou, celý proces trvá více než tři dny a skládá se z 386 kroků. Naprostou prioritou je přitom bezpečnost, stejně jako u dalších kontrol a investičních a servisních prací, které během odstávky probíhají. „Vždy si musíme být jistí stavem klíčového zařízení. Je to základ nejen pro následující výrobní kampaň, ale i jeden z nejdůležitějších vstupů, od kterých se odvíjí celý plánovaný provoz našich jaderných elektráren,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Mezi aktuální práce patří revize a servis hlavních cirkulačních čerpadel, kontroly parogenerátorů, nebo testy a výměny pojišťovacích ventilů. V sekundární části energetiky zkontrolují například části parních turbín, v plánu mají modernizaci rychločinných armatur na parovodech, údržbu systémů kontroly a řízení a elektrických systémů záložního napájení. Hlavními investičními akcemi jsou modernizace podružných rozvaděčů a také zařízení rozvodny 400 kV, která slouží k vyvádění vyrobené bezemisní energie z bloku do rozvodné přenosové sítě. Třetí výrobní blok by měl začít energii opět vyrábět na začátku července.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize: Třetí řada Příběhů 20. století mapuje tragédie holokaustu v Československu

10:57 Česká televize: Třetí řada Příběhů 20. století mapuje tragédie holokaustu v Československu

Od prvních židovských transportů z protektorátu a od zřízení ghetta v Terezíně uplyne letos osmdesát…