ČEZ: Jaderné elektrárny meziročně zvýšily výrobu o více než 6 procent

02.01.2019 11:43

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly do přenosové sítě v loňském roce téměř 30 miliard kilowatthodin elektřiny, o necelých 200 milionů víc než v roce 2017. Na nárůst měla rozhodující vliv výrazně vyšší meziroční výroba v Dukovanech, více elektřiny než roční plán dodal do přenosové sítě i Temelín, který zaznamenal historicky druhou nejvyšší výrobu. Obě české jaderné elektrárny se drtivou měrou, podílejí na bezemisní výrobě elektřiny v rámci Skupiny ČEZ.

ČEZ: Jaderné elektrárny meziročně zvýšily výrobu o více než 6 procent
Foto: ČEZ
Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Stačilo jen o něco chladnější počasí nebo den provozu navíc a české jaderné elektrárny by dosáhly v roce 2018 na magickou hranici výroby ve výši 30 terawatthodin (30 miliard kilowatthodin). Ve skutečnosti se ukazatele výroby o půlnoci 31. prosince zastavily na číslici 29,91 TWh. „Překonat plán je fajn a samozřejmě je to úspěch, ale daleko důležitějším parametrem je bezpečnost provozu, ve které neexistují kompromisy. A to chceme a musíme dokladovat každodenním provozem,“ konstatuje ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Výroba v českých jaderných elektrárnách se zvyšuje už druhým rokem po sobě. V loňském roce to bylo díky rekordní produkci Temelína, letos výrazně pomohly Dukovany, které do sítě dodaly 14,25 TWh, o 20,22 procent více než v předchozím roce a dosáhly tak šesté nejlepší výroby v historii. Přesto ale ředitel této elektrárny úplně spokojený není. „Neměli jsme v plánu trhání rekordů, zaměřili jsme se mimo jiné na plnění podmínek vyplývajících z povolení k dalšímu provozu. Rezervy vidím hlavně ve stabilitě výroby. Několik krátkých vložených odstávek jsme sice zvládli dobře, ale i tak chci jejich počet výrazně snížit,“ dodal Miloš Štěpanovský.

Jihočeský Temelín má za sebou druhý nejúspěšnější rok v historii. Kvůli plánovaným odstávkám pro výměnu paliva zde bloky v loňském roce stály o něco déle než v roce 2017, přesto ale interně nastavený plán výrobou 15,66 TWh překonal. Mimo jiné i díky mírnému zvýšení výkonu v nejaderné části elektrárny. „Před dvěma týdny jsme dosáhli plnoletosti a to se musí projevit,“ vysvětluje s úsměvem ředitel jihočeské jaderné elektrárny Jan Kruml. I on vidí ve výrobě možné rezervy, výsledky mu ale vyhovují. „Úplně spokojení nesmíme být nikdy, ale loňský rok byl velmi dobrý. Základem je profesionální výkon zaměstnanců i dodavatelů,“ dodává.

Obě české jaderné elektrárny jsou klíčové z pohledu snižování emisí v České republice. Zdroje nevypouštějící skleníkové plyny, se loni, v rámci společnosti ČEZ, podílely na produkci elektřiny zhruba 55 procenty. Na počátku devadesátých let to byla jen čtvrtina. V  následujících letech ČEZ odstaví v uhelných elektrárnách na 3000 MW, což povede k dalšímu zásadnímu poklesu emisí CO2 a navýšení podílu bezemisních zdrojů. Do roku 2050 chce být společnost uhlíkově neutrální.

Do Jaderné elektrárny Temelín investoval ČEZ od jejího spuštění 19 miliard korun. Od začátku provozu se technikům podařilo při zachování a posilování bezpečnostních parametrů zvýšit její výkon o 202 MWe.

Temelín je v provozu je 18 let a připravuje se na obnovu povolení k provozu. Stávající povolení pro první blok je platné do října 2020. Nedávno ČEZ podepsal s Teplárnou České Budějovice smlouvu na dodávky tepla pro České Budějovice právě z jihočeské jaderné elektrárny. Temelínského tepla by se obyvatelé jihočeské metropole mohli dočkat v topné sezóně 2020/2021.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Během kontrolní akce na D 11 celníci zjistili porušení u pěti desítek řidičů

22:03 Celní správa: Během kontrolní akce na D 11 celníci zjistili porušení u pěti desítek řidičů

Ve středu během kontrolní akce na dálnici D 11 inkasovali královéhradečtí celníci za uložené pokuty …