ČEZ: Moderní elektrárna na Prýglu ukáže, jak vyrábí ekologickou elektřinu

20.03.2024 16:03 | Tisková zpráva

Malá vodní elektrárna na populární Brněnské přehradě, která spolehlivě vyrábí bezemisní energii už více než 80 let, se v sobotu 22. března jednorázově otevře registrovaným návštěvníkům. Stane se tak u příležitosti Mezinárodního dne vody. Hydroelektrárna provozovaná Skupinou ČEZ prošla v posledních letech rozsáhlou modernizací, a i v měnící se energetice 21. století tak zůstává důležitým prvkem energetické soustavy a zdrojem špičkové energie pro obyvatele Brna a okolí.

ČEZ: Moderní elektrárna na Prýglu ukáže, jak vyrábí ekologickou elektřinu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Vodní elektrárny se i dnes podílí velkou měrou na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Elektrárna na brněnském Prýglu je i dnes, po více než 80 letech od zahájení provozu, důležitým zdrojem ekologické energie pro obyvatele Brna a okolí, a to zejména v odběrových špičkách dne. Spolehlivě a bezpečně vyrobí ročně zhruba 7 milionů kWh ekologické elektřiny a pokryje tak spotřebu více než 2 tisíc jihomoravských domácností. Díky rozsáhlým modernizacím a pečlivé údržbě je elektrárna i dnes spolehlivou součástí energetické sítě v regionu. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci, kteří se včas zaregistrují na jeden z termínů komentovaných prohlídek na Mimořádné prohlídky | Skupina ČEZ - O Společnosti (cez.cz)

„Elektrárna na populárním Prýglu je důležitou součástí energetické soustavy v brněnské aglomeraci. Bezemisní energii dodává tisícům domácností, umí rychle najet a dodávat energii v době ranních a večerních odběrových špiček. Díky průběžným modernizacím vyrábí efektivněji a tím pádem i ekologičtěji, ze stejného množství vody vyprodukuje o 10 % elektřiny více,“ říká ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Aby elektrárna obstála i před náročnými požadavky v energetice 21. století, proběhly tu v uplynulých letech velké modernizační akce. Při nich bylo postupně vyměněno oběžné kolo, rozváděcí lopaty, regulátor turbíny, klapkový uzávěr a hrabací stroj. Starou čtyřlopatkovou turbínu nahradila moderní o identickém počtu lopatek. Došlo také k převinutí generátoru. Modernizaci završila v letech 2016-17 první výměna rychlouzávěru od roku 1941.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav zapůjčil do Versailles obraz z konopišťských sbírek

19:15 Národní památkový ústav zapůjčil do Versailles obraz z konopišťských sbírek

Obraz Jezdecký portrét dítěte – Leopolda de’ Medici (Medicejského) od Justuse Sustermanse ze sbírek …