ČEZ: Na jihu Čech vznikají obory pro jadernou energetiku

30.03.2023 18:46 | Komerční článek

Hned dva týdny strávila šestice studentů Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích v Jaderné elektrárně Temelín. Svou délkou a rozsahem šlo vůbec o první stáž tohoto typu pro středoškoláky. ČEZ tím sleduje především získání nových pracovníků. Temelín totiž prochází generační obměnou, navíc se připravuje na nové projekty.

ČEZ: Na jihu Čech vznikají obory pro jadernou energetiku
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Hned dva obory zaměřené na energetiku připravuje v jižních Čechách Skupina ČEZ ve spolupráci s Jihočeským krajem a středními školami. Obor Svářeč a potrubář v jaderné energetice plánuje Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hněvkovice otevřít od příštího školního roku. Naopak obor Elektroenergetika a elektrické stroje už od loňského září funguje na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické Dukelská v Českých Budějovicích. Svými kroky chce ČEZ zajistit dostatek kvalifikovaného personálu i pro další desítky let. „Temelín chceme provozovat ještě minimálně čtyřicet let, vedle toho jsou tady rozvojové projekty, jako například malé modulární reaktory. A to jsou věci, pro které potřebujeme kvalifikované lidi. A jestli dosud stačila spolupráce se středními a vysokými školami, tak teď potřebujeme jít ještě dál, konkrétně do cíleně zaměřených oborů,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Jen do prvního ročníku nového oboru Elektroenergetika a elektrické stroje českobudějovická průmyslovka přijala 24 z 50 uchazečů. Šest jejich starších spolužáků z oboru Elektrotechnika tráví v těchto dnech odbornou stáž v Jaderné elektrárně Temelín. „Jde o pilotní projekt určený především pro obor Elektroenergetika a elektrické stroje. Program a zaměření stáže jsme se rozhodli odzkoušet se studenty druhého ročníku oboru Elektrotechnika. Od příštího roku už by měl být v osnovách druhého ročníku oboru Elektroenergetika a elektrické stroje, pro který je přímo určen,“ vysvětlil Jaroslav Koreš, ředitel školy.

Dvoutýdenní odborný program, který ČEZ pro studenty připravil, je srovnatelný s Letní univerzitou pro vysokoškoláky. „Jsme přesvědčeni, že úzké propojení školství a průmyslu je výhodné pro obě strany. Elektrárna získá kvalifikovaný personál a studenti uplatnění v oboru, který má perspektivu,“ konstatovat Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

16:13 DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

Na základě mimořádně vysokého zájmu veřejnosti o návštěvu stavby prvního úseku metra D navyšuje Dopr…