ČEZ: Na jihu Čech vznikají obory pro jadernou energetiku

30.03.2023 18:46 | Komerční článek

Hned dva týdny strávila šestice studentů Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích v Jaderné elektrárně Temelín. Svou délkou a rozsahem šlo vůbec o první stáž tohoto typu pro středoškoláky. ČEZ tím sleduje především získání nových pracovníků. Temelín totiž prochází generační obměnou, navíc se připravuje na nové projekty.

ČEZ: Na jihu Čech vznikají obory pro jadernou energetiku
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Hned dva obory zaměřené na energetiku připravuje v jižních Čechách Skupina ČEZ ve spolupráci s Jihočeským krajem a středními školami. Obor Svářeč a potrubář v jaderné energetice plánuje Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hněvkovice otevřít od příštího školního roku. Naopak obor Elektroenergetika a elektrické stroje už od loňského září funguje na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické Dukelská v Českých Budějovicích. Svými kroky chce ČEZ zajistit dostatek kvalifikovaného personálu i pro další desítky let. „Temelín chceme provozovat ještě minimálně čtyřicet let, vedle toho jsou tady rozvojové projekty, jako například malé modulární reaktory. A to jsou věci, pro které potřebujeme kvalifikované lidi. A jestli dosud stačila spolupráce se středními a vysokými školami, tak teď potřebujeme jít ještě dál, konkrétně do cíleně zaměřených oborů,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Jen do prvního ročníku nového oboru Elektroenergetika a elektrické stroje českobudějovická průmyslovka přijala 24 z 50 uchazečů. Šest jejich starších spolužáků z oboru Elektrotechnika tráví v těchto dnech odbornou stáž v Jaderné elektrárně Temelín. „Jde o pilotní projekt určený především pro obor Elektroenergetika a elektrické stroje. Program a zaměření stáže jsme se rozhodli odzkoušet se studenty druhého ročníku oboru Elektrotechnika. Od příštího roku už by měl být v osnovách druhého ročníku oboru Elektroenergetika a elektrické stroje, pro který je přímo určen,“ vysvětlil Jaroslav Koreš, ředitel školy.

Dvoutýdenní odborný program, který ČEZ pro studenty připravil, je srovnatelný s Letní univerzitou pro vysokoškoláky. „Jsme přesvědčeni, že úzké propojení školství a průmyslu je výhodné pro obě strany. Elektrárna získá kvalifikovaný personál a studenti uplatnění v oboru, který má perspektivu,“ konstatovat Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČPZP: Většina smluv o cestovním pojištění je uzavírána levněji online, na pobočku zamíří jen každý pátý cestovatel

11:15 ČPZP: Většina smluv o cestovním pojištění je uzavírána levněji online, na pobočku zamíří jen každý pátý cestovatel

Počet lidí, kteří si před cestou do zahraničí sjednají pojistnou smlouvu prostřednictvím internetový…