ČEZ: Není tábor jako tábor, byť „jen“ příměstský, je také energetický

20.08.2020 10:57

Týden plný nevšedních dobrodružství si v netradičním příměstském táboře užívá zhruba třicítka dětí, jejichž rodiče pracují ve Skupině ČEZ.

ČEZ: Není tábor jako tábor, byť „jen“ příměstský, je také energetický
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Základnu tábora  totiž mají přímo v Elektrárně Tušimice, v níž poznávají nejen vše co se energetiky týče (přiměřeně jejich věku), ale věnují se i archeologii, historii a přírodě. Týden zábavy a ponaučení pořádá pro děti či dokonce už vnoučata energetiků ve spolupráci s vedením elektrárny a odbory zájmové sdružení ARCHEOklub Kadaň manželů Šílových.

„Příměstské tábory jsou ideálním způsobem, jak zabavit děti o prázdninách, hlavně pro ty rodiče, kteří si z nějakých důvodů nemohou vzít v daný termín klasickou dovolenou. Případně chtějí, aby jejich ratolesti poznaly i něco jiného, než je klasický letní tábor či rodinný pobyt někde u moře. Samozřejmě, že každý příměstský tábor má to své a je svým způsobem originální, ale na druhou stranu se jedná o klasiku. My jsme si usmysleli, že ten náš proběhne z větší části v elektrárně a bude tudíž určen dětem, jejichž rodiče v ní pracují,“ říká Martin Šíl, jehož organizační duch a nápaditost nikdy neznaly hranic.

Den archeologie nastal pro všechny hned v pondělí. Děti se například dozvěděly, jak slavná je lokalita Tušimic mezi archeology a také si vyzkoušely nějaké archeologické a pravěké fígle. Štípaly kameny, učily se poznávat, z čeho pravěké věci jsou, stopovaly zvěř i si vyráběly pravěké přívěsky. Odpoledne se pak vydaly do divočiny, připomínající maďarskou pustu s „pohřebními mohylami“ dávných kočovníků.  Respektive si vyšláply na jeden z rekultivovaných kopců oproti elektrárně, na kterém  v rámci záchovného programu kriticky ohroženého motýla okáče metlicového spásají travnatý porost ovce a kozy.

„Úterý bylo dnem elektrárny jako takové. Prostřednictvím průvodců z místního návštěvnického a vzdělávacího centra se děti dozvěděly, že výroba elektrické energie není složitá. Jen když je jí zapotřebí hodně, tak musí být i vše strašně veliké,“ přiblížil Martin Šíl druhý den příměstského tábora v Elektrárně Tušimice, samozřejmě doplněný o různé soutěže a hrátky. Středa byla zasvěcena energii vlastního těla. „Jedeme do Lanového centra sv. Linhart v Karlových Varech. Děti si tak vyzkoušejí jak těžké, nebo naopak pro někoho lehké, je ovládat vlastní tělo v situacích, které nejsou zase až tak běžné. Budou na to samozřejmě muset vynaložit i vlastní energii.“

Ve čtvrtek je na programu výlet autobusem do Krušných hor, kde si účastníci tábora prohlédnou největší větrnou farmu v republice. Následně všechny čeká oběd v hornickém Měděnci a pochopitelně i pěší výstup na vrch Mědník. „Voda je mocný živel, a proto jsme si ji nechali nakonec. Ukážeme si, jak ji naši předkové využívali podobně jako vítr. A také zkusíme pár pěkných experimentů. Po časném obědě se vypravíme do opravdové vodní elektrárny v Želinském meandru na řece Ohří. Seznámíme se s tamním vodníkem Želiňákem a podíváme se i do strojovny. Bude to poslední den tábora, takže se společně rozloučíme malým táborákem. Upečeme si buřty nebo jablíčka. A když budou rodiče chtít, mohou se k nám odpoledne přidat a vyzvednout si své ratolesti přímo u ohně,“ dodal Martin Šíl.

Program příměstského tábora, jež má základnu v Elektrárně Tušimice se pochopitelně zamlouval nejen rodičům, ale i vedení elektrárny. „Myšlenka uspořádat příměstský tábor pro děti energetiků přímo v elektrárně mne oslovila hned od samého začátku. Program je zajímavý a hlavně smysluplný. Na děti dohlížejí podle mne zkušení táborníci s dlouholetou praxí, tedy manželé Martin a Jana Šílovi. Další vedoucí je v rámci své dovolené, to aby se mohla plně věnovat dětem, i naše koordinátorka BOZP Olga Pazderová. Během seznámení se s elektrárnou jsou jim k dispozici i průvodci z našeho infocentra. Rozumí se, že do samotného provozu se vzhledem ke svému nízkému věku ještě nepodívají. Nicméně i tak si myslím, že si u nás užijí zábavy více než dost. Být jejich současníkem, tak sám přemluvím rodiče, aby mne na takový tábor přihlásili,“ uzavřel Otakar Tuček, ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSSZ: O důchod můžete nově požádat i online, bez návštěvy úřadu

11:17 ČSSZ: O důchod můžete nově požádat i online, bez návštěvy úřadu

Od prosince 2023 mohou naši klienti podat svou žádost o důchod (starobní, invalidní i pozůstalostní)…