ČEZ: Osvětlení za korunu začínají po obcích využívat i města, šetří jim až 80 procent energie

08.06.2023 9:36 | Komerční článek

Projekt Osvětlení za korunu, který se stal v posledních letech hitem hlavně v malých vesnicích i větších obcích, začínají využívat i města. Společnost ČEZ Energetické služby, dceřiná firma ČEZ ESCO, díky tomu vyměnila energeticky náročná svítidla veřejného osvětlení za moderní úsporná LED svítidla ve Všerubech na Plzeňsku nebo ve Zlatých Horách na Jesenicku, a to bez zatížení rozpočtu města.

ČEZ: Osvětlení za korunu začínají po obcích využívat i města, šetří jim až 80 procent energie
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Veřejné osvětlení je v rozpočtech měst a obcí významnou položkou a jeho modernizace přináší v průměru 80procentní úspory. O projekt se teď proto zajímají radní i v dalších městech.

Energetici původně připravili projekt Osvětlení za korunu hlavně pro menší obce, které nedosáhnou na dotace. Jejich starostové dnes obrací každou korunu dvakrát a díky nulovým pořizovacím nákladům na světla mohou investovat do jiných oblastí. Nový ekonomický model ale vzhledem k současné ekonomické situaci začali využívat i ve městech.

Například ve Zlatých Horách vyměnily ČEZ Energetické služby bezmála 500 svítidel, spotřeba energie se tím snížila z původních 182 MWh na 45 MWh, což městu přinese úsporu přesahující 75 procent.

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29295 lidí

„Produkt nám umožnil zmodernizovat veřejné osvětlení bez vstupní investice. Součástí smlouvy je i údržba svítidel po dobu deseti let a jejich následné předání městu. Díky tomu můžeme realizovat jiné potřebné investice, například rekonstrukci rozvodů a kanalizace v panelových domech nebo výměnu řídícího systému předávacích stanic v rámci centrálního vytápění,“ vysvětluje starosta Zlatých Hor Milan Rác. A s úsměvem dodává, že peníze se budou hodit i příští rok, kdy bude město hostit Mistroství světa v rýžování zlata.

Ve Všerubech, kde Energetické služby instalovaly „za korunu“ 277 nových svítidel, přinese modernizace veřejného osvětlení ještě vyšší úsporu. Spotřeba energie za nasvícení silnic a veřejných prostranství tam podle propočtů klesne o 78,4 procenta ze 96 na 20 MWh ročně. „Těšíme se, že nám to přinese nejen významné úspory nákladů na elektřinu, ale i snížení světelného smogu, a to díky novým lampám, které svítí jen tam, kam mají, a neoslňují celé okolí,“ říká starosta Všerub Václav Červenka.

Projekt Osvětlení za korunu je založený na tom, že obce a města si svítidla nekupují, ale pronajímají. ČEZ Energetické služby hradí všechny náklady z úspor, které přináší výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. „Po smluvní době pronájmu, kdy se staráme také o provoz a servis svítidel, přejde osvětlení do majetku měst a obcí a ty pak budou samy profitovat z nižší spotřeby,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Rostislav Díža. Životnost dodávaných svítidel je 80-100 tisíc hodin, což je při běžném provozu osvětlovací soustavy 20-25 let.

Zajímavá je také technická stránka investice. Většinou se totiž jedná o výměnu dosluhujících výbojkových svítidel se sodíkovými zdroji, které jsou nákladné na provoz, osvětlují celé okolí a zároveň mají nižší účinnost a zkreslují barvy. Naopak moderní LED svítidla, která energetici instalují, svítí přímo jen tam, kde je to potřeba, a navíc se intenzita jejich svícení dá regulovat, například v noci v době nižší intenzity dopravy, až na 50 procent původního příkonu, což opět snižuje náklady.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Bobr – škůdce, nebo pomocník?

7:46 AOPK ČR: Bobr – škůdce, nebo pomocník?

Fascinující svět bobřích mokřadů je k vidění v novém dokumentárním filmu.