ČEZ: Senioři z Dobré Vody budou mít vlastní malou elektrárnu

12.04.2021 11:48

Vlastní elektrárnu přímo u domu budou mít od září senioři v Domově důchodců na Dobré Vodě. Ta bude fungovat jako tzv. kogenerační jednotka, tedy vedle dodávky elektřiny dokáže budovu pro několik stovek lidí i vytápět. Nové zařízení vyjde na sedm miliónů a kompletně ji dodá společnost ENESA z ČEZ ESCO.

ČEZ: Senioři z Dobré Vody budou mít vlastní malou elektrárnu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Moderní způsob vytápění a výroby elektřiny bude od září využívat Domov důchodců na Dobré Vodě. Nová kogenerační jednotka dokáže pracovat s účinností kolem 90 procent, tedy až třikrát větší něž je účinnost klasických elektráren. Pro provozovatele domova to znamená finanční úsporu a minimální dopady na životní prostředí.

Anketa

Je vám líto, že Tomáš Petříček končí na ministerstvu zahraničí?

hlasovalo: 13076 lidí

„Zajištění komfortu našich klientů a zachování okolní přírody nás motivuje k hledání energeticky úsporných řešení s dlouhodobým ekologickým přínosem. To jsou důvody, proč jsme se rozhodli vyměnit starou kogenerační jednotku za novou, výkonnější s využitím metody design&build,“ vysvětluje ředitelka domova důchodců Jana Zadražilová.

Nová kogenerační jednotka je důležitá i pro energetickou nezávislost celé budovy. Například při výpadku proudu zajistí dostatečný výkon pro záložní napájení například osvětlení, provozu kuchyně a výtahů.

„Při řešení této zakázky vycházíme ze současné spotřeby energie a budoucích nároků. Nejlépe jim odpovídá kogenerační jednotka na zemní plyn o elektrickém výkonu 160 kWe. Celková účinnost zdroje bude minimálně 93 procent, “ říká Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA a.s.

V sociálním zařízení v Dobré Vodě bydlí téměř 250 seniorů, o které pečuje tým 200 zaměstnanců. Bylo postaveno v 60. letech minulého století. Od té doby prošlo řadou rekonstrukcí, tak aby odpovídalo současným požadavkům. Realizace podkrovní nástavby z roku 2002 je hodnocena velmi kladně i z hlediska urbanistického a architektonického. Podkroví s převahou dřeva citlivě zapadá do okolního přírodního prostředí lesoparku a lesa, který je klienty mimořádně oceňován.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

22:11 Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

Ombudsman Stanislav Křeček se stále častěji setkává s problémem, který je obvykle spojen s činností …