ČEZ: Spolehlivá dodávka energie je i na vrcholu

10.11.2012 12:15

Během měsíce září a října technici Skupiny ČEZ společně s firmou VČE-Montáže dokončili pokládku jednožilových kabelů vysokého napětí z dosud ještě provozované trafostanice u dolní stanice lanovky v Peci pod Sněžkou až na Růžovou horu (1354 m) a uvedli toto vedení do provozu. Z Růžové hory elektrickou energii na vrchol Sněžky (1602 m) dodává kabelové vedení 10 kV, které je prozatím napojeno v provizorní trafostanici na Růžové hoře.

ČEZ: Spolehlivá dodávka energie je i na vrcholu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Stavba nové lanové dráhy na nejvyšší horu Krkonoš si vyžádala i úpravy na energetickém zařízení. Kromě stavby provizorní transformační stanice u dolní zastávky lanové dráhy v Peci pod Sněžkou, to byla i stavba prozatímní transformační stanice na Růžové hoře a přemístění transformační stanice na samotném vrcholu Sněžky. Celkem bylo přeloženo 1,6 kilometrů vedení vysokého napětí směrem od dolní stanice lanové dráhy na Růžovou horu.

Technici Skupiny ČEZ a dalších firem, bez kterých by se celá stavba neobešla, museli pracovat v extrémních podmínkách. Na Růžové hoře, ve výšce 1 354 m. n. mořem, montovali rozvaděče vysokého napětí pro společnost, která vlastní lanovou dráhu a na Sněžce překládali kabely vysokého napětí a stavěli nové prostory pro trafostanici.

„Rekonstrukce a veškeré technické i stavební práce patří k těm obtížnějším, protože vysokohorský terén nedovoluje použití těžké techniky. Také se pohybujeme na území Krkonošského národního parku, proto jsme maximálně ohleduplní k přírodě,“ říká Luboš Rulf z oddělení VN, NN Náchod.

Materiál se musel dopravovat složitě, v některých případech pomáhala letecká technika, jindy se naopak nosil jen tak v batohu na zádech. Naši pracovníci často bojovali s nepřízní počasí. V tomto období je už Sněžka pod sněhem.

Tato zatím částečná rekonstrukce, která posílí spolehlivost dodávky elektrické energie a minimalizuje poruchovost v této horské lokalitě, byla dokončena a energie začala kabelovým vedením vysokého napětí proudit během října letošního roku. V roce 2014 by nové  trafostanice v místech budoucí dolní stanice lanovky a  na Růžové hoře,  měly  začít napájet novou lanovku, která vede přes Růžovou horu až na vrchol ve výšce 1602 m.

Budoucí nové trafostanice zajistí dostatek elektřiny pro tuto turistickou atrakci a posílí výkon v oblasti. Stavba patří vzhledem k nadmořské výšce a povětrnostním podmínkám mezi nejnáročnější investice společnosti ČEZ Distribuce.

Nejvyšší hora v České republice se pyšní nejvýše položenou trafostanicí v Čechách. Energetické zařízení Skupiny ČEZ si můžete prohlédnout přímo proti lanovce. Jeho kompletní rekonstrukce proběhla v roce 2005.

Ve výšce 1602 m zásobuje trafostanice elektřinou lanovou dráhu, poštovnu a zajišťuje záložní dodávky pro objekty na polské straně.

Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Masarykova univerzita: Pracovní povinnost studentů není systémový krok a přinese další chaos

8:41 Masarykova univerzita: Pracovní povinnost studentů není systémový krok a přinese další chaos

Podle univerzity je to krok nesprávným směrem, který nepřináší dlouhodobé řešení a do současné situa…