ČEZ: Stavbu horkovodu do Českých Budějovic provází instalace unikátního visutého mostu přes přírodní biotop

09.12.2022 11:48 | Komerční článek

Bude dlouhý přes sto metrů a pomůže překonat přírodní biotop mezi Pěnským rybníkem a rybníkem Křivonoska. Řeč je o speciálním visutém mostě, který v těchto dnech instalují technici nedaleko Hluboké nad Vltavou.

ČEZ: Stavbu horkovodu do Českých Budějovic provází instalace unikátního visutého mostu přes přírodní biotop
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Následně na něj umístí horkovodní potrubí propojující České Budějovice a Jadernou elektrárnu Temelín. Aktuálně mají energetici hotovo 22 z celkových 26 kilometrů horkovodu. První dodávky tepla jsou plánovány do konce roku 2023. Překonat přírodní biotop mezi Pěnským rybníkem a rybníkem Křivonoska. Takový je hlavní účel speciálního visutého mostu u Hluboké nad Vltavou.

„Stavba mostu vyplynula z územního řízení. Prakticky stejný aktuálně stavíme i poblíž vlakového nádraží Hluboká nad Vltavou a ještě jeden, výrazně kratší, povede přes Bezdrevský potok. Až na tyto tři výjimky je celé potrubí umístěno přibližně metr a půl pod zemí,“ upřesňuje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11625 lidí

Vlastní most povede osm metrů nad terénem. Jeho základem jsou dva betonové pylony ve tvaru „V“ spojené dvěma hlavními 113 metrů dlouhými lany. Každé přitom vydří tah až 1640 MPa, obrazně řečeno by udrželo přibližně 350 osobních vozidel. Na tyto lana bude pomocí speciálních táhel zavěšena 39 tun vážící ocelová mostovka, na které budou umístěny obě potrubní trasy horkovodu. Součástí konstrukce jsou i speciální větrolamy, které budou celý most chránit před rozkmitáním při silném větru.

Oba betonové sedmnáctimetrové pylony mají technici už dokončené. V minulém týdnu instalovali visutá lana a zpětné závěsy. V těchto dnech běží usazování vlastní mostovky. „To probíhá po částech. Jednotlivé části pomocí speciálního jeřábu zavěšujeme na visutá lana. Každý díl budou držet čtyři táhla. Celkem takto zavěsíme dvacet částí, které budeme průběžně propojovat,“ popisuje Petr Průka, koordinátor stavby za ČEZ.

Mostní konstrukci chtějí technici dokončit do konce roku, vlastní instalace potrubí pak proběhne na začátku roku příštího. Práce se ale budou odvíjet i od povětrnostních podmínek. Stejnou instalaci technicky zopakují ještě na nedalekém potrubním mostě u hlubockého nádraží, a to začátkem příštího roku. Díky výjimečné technické stavbě bude moci za rok získat bezemisní teplo přibližně třicet tisíc obyvatel Českých Budějovic.

Visuté mosty patří mezi odolné a osvědčené konstrukce. Aktuálně nejdelší, s rozpětím přes 2000 metrů, spojuje průliv Dardanely v Turecku.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 15,0 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Informace z JE Temelín 8. 12. 2022

První i druhý blok jsou v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:

  • blok je v provozu 
  • výkon turbogenerátoru – 1102 MWe 
  • výroba elektřiny od začátku roku: 7 503 464 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:

  • blok je v provozu 
  • výkon turbogenerátoru – 1101 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 7 521 268 MWh

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Josef Středula byl položen dotaz

Odstoupení z vedení ČMKOS

Vážený pane Středulo, uvažujete o odstoupení z vedení ČMKOS a přenechání funkce někomu schopnějšímu? Pod Vaším vedení odbory nevykazují žádnou činnost, která by hájila pracující. Při Vaší nečinnosti jste ani nemohl čekat podporu veřejnosti při kandidatuře na prezidenta. Vyvodíte z toho nějaké důsled...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Ministr Kupka ve čtvrtek navštíví dopravní stavby v Jihočeském kraji

13:30 Ministerstvo dopravy: Ministr Kupka ve čtvrtek navštíví dopravní stavby v Jihočeském kraji

Ve čtvrtek 2. února navštíví ministr dopravy Martin Kupka dopravní stavby v Jihočeském kraji.