ČEZ: Studenti i přes omezení úspěšně zvládli jadernou maturitu v elektrárně Dukovany

18.05.2021 10:06

Rekordní počet téměř 100 žáků z 26 škol z celé České republiky úspěšně absolvoval jadernou maturitu. Hlavním tématem byl provoz Jaderné elektrárny Dukovany a bezemisní výroba elektrické energie pokrývající pětinu spotřeby České republiky.

ČEZ: Studenti i přes omezení úspěšně zvládli jadernou maturitu v elektrárně Dukovany
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Přednášky, diskuse s odborníky, virtuální prohlídku elektrárny i samotný závěrečný test probíhaly, v důsledku platných opatření, dálkově ze zázemí škol a domovů. Králem 12 té jaderné maturity se Tomáš Novotný ze SPŠ a VOŠ Sokolská z Brna.

Anketa

Mělo by dětem být dovoleno sundat ve škole roušky?

94%
3%
3%
hlasovalo: 6920 lidí

Jaderné maturity, které energetici pořádají každý rok pro žáky třetích ročníků středních škol, umožňuje nahlédnout pod pokličku fungování jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

Letošní ročník proběhl v dukovanské elektrárně virtuálně ve dnech 10. – 11. května, a i přes vzdálené spojení byl mimořádně úspěšný. Dvoudenní stáže se účastnilo téměř 100 žáků, a šlo nejen o žáky z blízkého regionu elektrárny, ale také např. z Ostravy, Mohelnice, Hradce Králové nebo z Kladna. Druhé místo Krále maturity vybojovala Kristýna Beleščiaková z Gymnázia a SOŠ Moravské Budějovice a třetí příčku obsadil Ladislav Císař z Gymnázia Moravský Krumlov, který svoje zážitky popsal slovy: „Příjemně mě překvapilo, že nám všichni přednášející popisovali chod jaderné elektrárny podrobně a přitom srozumitelně, což bylo skvělé. Jsem rád, že jsem mohl do fungování jaderné elektrárny nakouknout trochu hlouběji.“

Množství dotazů mladých techniků během celého programu potvrzuje zájem o energetiku včetně jaderné. Na závěr Jaderné maturity účastníci diskutovali přímo s ředitelem Jaderné elektrárny Dukovany Romanem Havlínem, který se ocitl pod palbou zvídavých dotazů jako například: „Do jaké míry je možnost jadernou elektrárnu automatizovat?“ nebo „Jak je elektrárna zabezpečena proti přírodním katastrofám? či „Co obnáší práce ve střeženém pásmu jaderné elektrárny?“. 

„Jaderná maturita je pro studenty jedinečnou příležitostí nejen pro ověření znalostí o fungování elektrárny, ale také příležitostí, jak navázat se Skupinou ČEZ spolupráci i do budoucna. V nejednom případě se stala motivací pro budoucí volbu studia na vysoké škole,“ říká Linda Navrátilová, specialista strategického náboru Skupiny ČEZ – JE Dukovany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky jmenoval rektora

22:54 Hrad: Prezident republiky jmenoval rektora

Prezident Zeman jmenoval rektorem Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava prof. RNDr. Vác…