ČEZ: Také energetici se snaží šetřit elektrickou a tepelnou energii

27.02.2020 12:31

Snižování energetické náročnosti budov není jen záležitostí majitelů rodinných domů či společenství vlastníků bytových jednotek, ale i velkých firem a společností. Týká se to pochopitelně i těch, co sami energii, ať již elektrickou či tepelnou, vyrábějí a předávají dál.

ČEZ: Také energetici se snaží šetřit elektrickou a tepelnou energii
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Patří mezi ně například i společnost Energotrans, a. s., která v rámci Skupiny ČEZ provozuje Elektrárnu Mělník. Zde se chystají zateplit fasádu, vyměnit okna, vrata a střešní světlíky u jedné z největších technickoadministrativních budov v areálu.

„Jedná se o panelovou stavbu, typickou budovu s kancelářemi a provozním zázemím, které se stavěly v sedmdesátých letech minulého století. Její plášť se sice v průběhu dalších let dočkal různých oprav i menších vnějších úprav, ale ty samozřejmě již neodpovídají dnešním trendům. Proto jsme se rozhodli pro komplexní rekonstrukci venkovního vzhledu budovy a další vnitřní úpravy,“ říká Martin Hora, technický ředitel společnosti Energotrans. „Musím ovšem podotknout, že plnění legislativních podmínek v oblasti energetické náročnosti provozu zařízení, je pro nás základní hodnotou. Dlouhodobě se nám daří plnit požadavky normy ČSN EN ISO 50001 na systém managementu hospodaření s energií, přičemž tento systém máme certifikovaný. Z důvodu využití maximálního potenciálu v oblasti energetických úspor a dalšího rozvoje zařízení jdeme tak chystanými úpravami vnějšku i vnitřku budovy ještě nad rámec této normy.“

Zateplení fasády spojené s výměnou oken, vrat a střešních světlíků bude zrealizováno kontaktním zateplovacím systémem a nahradí tak původní boletické panely. Novinkou rovněž bude systém řízení dodávek tepla s využitím přenosu dat z výstupů měřičů teplé a studené vody. Tím bude zajištěn dokonalý monitoring provozu, což umožní následné porovnání bilancí spotřeb všech segmentů, které povedou ke vzniklým úsporám. Takzvaný targening, v našem případě energetický dozor, cílí na oblast regulace vytápění a chlazení objektu, snížení spotřeby elektrické energie na osvětlení v podobě výměny zářivkových těles na chodbách za nová LED svítidla.

„Zateplení obvodových stěn, výměna oken, dveří, vrat a světlíků, výměna starých osvětlovacích těles za úsporná LED světla na chodbách a pořízení monitoringu a targentingu by mělo přinést podstatné snížení spotřeby energie. Počítáme s tím, že poklesne o 56 procent, přičemž celkové investiční náklady projektu se pohybují kolem 25 milionu korun. Třicet procent z uznatelných výdajů nám přitom pokryje dotace ministerstva průmyslu a obchodu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost,“ uzavírá Martin Hora.

Realizace vizuální i praktické modernizace objektu proběhne ve čtyřech etapách. Vše by mělo být hotovo ještě do konce letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

22:11 Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

V období 2016–2018 inovovalo v Česku své produkty nebo podnikové procesy 47 % podniků, ve skupině ve…