ČEZ: Temelínský první blok opět vyrábí elektřinu

12.11.2019 15:03

V pondělí večer připojili operátoři první blok k přenosové soustavě. Obnovení výroby elektřiny předcházelo vyvažování, kontroly a diagnostika turbíny. Aktuálně je blok na sedmdesáti procentech výkonu. Druhý blok je v provozu na plném výkonu.

ČEZ: Temelínský první blok opět vyrábí elektřinu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Pondělní kontroly prováděli odborníci od výrobce. Na Temelín přivezli speciální měřící aparaturu, která měří vzájemnou polohu těsnících kroužků statorové části turbíny a její hřídele. Na základě výsledků provedených kontrol je potvrzen další provoz turbosoustrojí.

Specialisté také upravili vyvážení celého turbosoustrojí. „Bedlivě budeme sledovat provozní parametry, prioritou je pro nás samozřejmě bezpečnost zařízení, které budeme provozovat další desítky let,“ uvedl Jan Kruml, ředitel JE Temelín

Důvodem odpojení prvního bloku od přenosové soustavy bylo zvýšené chvění, které operátoři zaznamenali v neděli ráno. Jednalo se o provozní záležitost bez vlivu na jadernou bezpečnost. I proto vedení elektrárny rozhodlo ponechat v provozu reaktor, konkrétně na třetinovém výkonu. (více informací k odpojení najdete na https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/temelin-bude-kontrolovat-turbinu-prvniho-bloku-68443)

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechTrade: Rakouské firmy očekávají normalizaci až v roce 2021

18:14 CzechTrade: Rakouské firmy očekávají normalizaci až v roce 2021

Čtyři z pěti společností v Rakousku jsou negativně zasaženy koronovou krizí, téměř dvě třetiny využi…