ČEZ: V Dukovanech maturitou z jaderné energetiky prošlo 96 středoškoláků

13.06.2024 13:04 | Tisková zpráva

Devadesát šest studentů prošlo od dubna do června v Jaderné elektrárně Dukovany odbornými stážemi pro studenty středních škol. Do letošního 16. ročníku Jaderných maturit, jak se tyto stáže nazývají, se zapojilo 31 partnerských škol z celé České republiky. Stáže byly rozděleny do tří turnusů a mezi účastníky bylo i 19 studentek.

ČEZ: V Dukovanech maturitou z jaderné energetiky prošlo 96 středoškoláků
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Jaderná maturita je třídenní studijní akce, během které mají studenti gymnázií a technických středních škol/průmyslovek možnost prozkoumat fungování jaderné elektrárny. Kromě odborných přednášek zavítají přímo do provozu elektrárny. Navštíví strojovnu, sklad použitého jaderného paliva nebo si na simulátoru řídicího centra vyzkouší, jak se ovládá srdce elektrárny – jaderný reaktor. Vrcholem stáže je znalostní test, při kterém si prověří nabyté znalosti. Kdo jich má nejvíce, ten získá titul krále jaderné maturity.

Novinkou letošních maturit byly prezentace partnerských vysokých škol. Představili se jak zástupci ČVUT Praha, tak také VUT Brno. Mladým jaderným nadšencům nabídl ČEZ také možnost získat stipendium a těsnou spolupráci s oběma jadernými elektrárnami spolupracovat. Této příležitosti využilo hned několik desítek zájemců.

Titul „Král Jaderné maturity“ si z jaderné elektrárny Dukovany odvezli: Petr Walla z Gymnázia Moravský Krumlov, Jan Ledecký ze SPŠ a VOŠ Brno a Anna Janíková z Gymnázia Křenová v Brně.

Jaderné maturity jsou oblíbené v Dukovanech, ale také v Jaderné elektrárně Temelín. Skupina ČEZ připravuje tyto odborné stáže především pro žáky a pedagogy partnerských středních škol, kterých je v ČR více jak 80.

Další, tentokrát dvoutýdenní stáž Letní univerzita, která je určená studentům vysokých škol, se uskuteční na přelomu srpna a září. Celou nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …