ČEZ: V Dukovanech úspěšně odmaturovalo rekordních 92 studentů z jaderné energetiky

12.06.2022 9:50 | Komerční článek

Třetím a zároveň posledním maturitním týdnem skončily v Jaderné elektrárně Dukovany letošní zkoušky studentů středních škol z jaderné energetiky, kterých se účastnilo rekordních 92 uchazečů. Pro velký zájem uchazečů v letošním roce v Dukovanech proběhlo mimořádně už 3. kolo této odborné třídenní stáže.

ČEZ: V Dukovanech úspěšně odmaturovalo rekordních 92 studentů z jaderné energetiky
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Jaderných maturit se letos zúčastnilo celkem 102 účastníků, z toho 92 žáků gymnázií a průmyslových škol a 10 pedagogů. Přijeli nejen z nejbližšího okolí jaderné elektrárny, ale například i z Kladna, Dobrušky, Mohelnice, Sokolic nebo Ostravy. „Jaderná energetika a výstavba nových jaderných bloků v ČR jsou témata, která stále více přitahují pozornost mladých techniků. Důkazem toho je velký zájem o stáž Jaderná maturita, kterou pro žáky středních škol organizuje Skupina ČEZ,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Účastníky čekaly zajímavé přednášky a besedy s odborníky a hlavně oblíbené exkurze na strojovnu, simulátor velínu nebo do skladu použitého jaderného paliva. „Dlouho se o jadernou elektrárnu zajímám a když přišla tato možnost, tak jsem po ní okamžitě skočil“ odůvodnil svůj zájem o účast na Jaderné maturitě Kukáš z brněnské průmyslovky. „Nejzajímavější pro mě byla návštěva simulátoru blokové dozorny, kde jsme si mohli vyzkoušet odstavit reaktor“ svěřil se se svými zážitky Jakub z průmyslovky v Kutné Hoře.

Na závěr stáže čekal na všechny účastníky znalostní test. Nejlíp se s ním „poprali“ a vyhráli titul „Král Jaderné elektrárny“ Lukáš Kyncl – Gymnázium tř. Kpt.Jaroše v Brně, Vojtěch Vrzal – SPŠ Purkyňova, Brno a Josef Lezna z Gymnázia Dr. Karla Polesného ze Znojma.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 8.6. 2022)

66%
31%
hlasovalo: 19795 lidí

„Jaderná maturita je příležitost poznat fungování jaderné elektrárny, ale také navázat budoucí spolupráci. Více než třetina účastníků projevila zájem o stipendium Skupiny ČEZ, které podporuje nábor budoucích řídících pracovníků jaderné elektrárny,“ dodává Linda Navrátilová ze strategického náboru. Jaderná maturita se letos konala (fyzicky) po dvanácté. Stáže Skupina ČEZ připravuje především pro žáky a pedagogy partnerských středních škol, kterých je v ČR více jak 70.

Další, tentokrát dvoutýdenní stáž pro vysokoškoláky, v rámci kterých se podívají i k reaktorům a do dalších nejcitlivějších částí jaderných elektráren, odstartuje v Dukovanech už v průběhu prázdnin. Celou nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách ZDE.

Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 6 897 422 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veolia koupila od CE Industries podíl ve společnosti Advance Energo

11:12 Veolia koupila od CE Industries podíl ve společnosti Advance Energo

Průmyslová skupina CE Industries se na základě posouzení svých strategických cílů a možností další e…