ČEZ: V Dukovanech začala třítýdenní mise zahraničních specialitů, která prověří její provoz

20.04.2021 17:05

Mezinárodní tým jaderných specialistů z pěti zemí od dnešního dne posuzuje a kontroluje provoz Jaderné elektrárny Dukovany.

ČEZ: V Dukovanech začala třítýdenní mise zahraničních specialitů, která prověří její provoz
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Mezinárodní mise WANO, které sdružuje provozovatele jaderných elektráren ve světě, bude po dobu tří týdnů poměřovat elektrárnu s nejlepší světovou praxí, a to hned v několika oblastech jako je například bezpečnost provozu, firemní kultura, procesy řízení i školení.

Anketa

Pokud by se potvrdilo, že sklad ve Vrběticích vyhodili do vzduchu Rusové, byl by to pro vás akt státního terorismu?

9%
88%
hlasovalo: 19015 lidí

Cílem prověrek WANO Peer Review je ověřit funkční systém vnitřní a vnější kontroly stavu bezpečnosti provozovaných jaderných elektráren ve světě. Prověrka WANO je založena na sběru faktů o výkonnosti elektrárny, následuje jejich sdružení do oblastí pro zlepšení (Area for Improvement – AFI) a nejlepších praxí (Best Practices). Tým je složen ze zahraničních pozorovatelů (peers), na straně JE Dukovany jsou jim partnery garanti jednotlivých oblastí (counter partners). Následně má elektrárna dva roky na přípravu a realizaci akčních plánů, což ověří „Následná mise“ (Follow up). Tím je cyklus ukončen a za další dva roky následuje další WANO Peer Review.

„Plánování této akce bylo samozřejmě zatíženo značnou nejistotou způsobenou pandemií COVID-19 a z ní vycházejících opatření,“ říká ředitel elektrárny Dukovany Roman Havlín. „Tým přijede v omezeném počtu, některé rozhovory se uskuteční distanční formou,“ dodává Havlín. „Hodně ale stojíme o reálnou zpětnou vazbu na provoz naší elektrárny ve všech hodnocených oblastech. Porovnávání se s těmi nejlepšími je základem pro neustále zlepšování,“ říká Roman Havlín.

Zahraniční odborníci budou posuzovat v Dukovanech standartně deset oblastí. Jsou mezi nimi například provoz, údržba, radiační nebo požární ochrana, jaderná bezpečnost, havarijní připravenost, organizace řízení nebo trénink a školení.

Vedoucím zahraničního týmu WANO bude Lubomír Krenický ze Slovenska, který má velmi bohaté zkušenosti v jaderné oblasti. Pracoval v JE Mochovce jako vedoucí reaktorového bloku a také jako ředitel elektrárny. Také zastával pozici programového ředitele v Londýnské centrále WANO a po návratu z Anglie pracoval jako ředitel Nezávislého jaderného dohledu ve Slovenských elektrárnách. V Dukovanech povede tým specialistů z jaderných elektráren ve světě, který bude srovnávat provoz elektrárny Dukovany s nejlepší světovou praxí i mezinárodními požadavky a standarty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky zaslal gratulační telegram peruánskému prezidentovi

17:45 Hrad: Prezident republiky zaslal gratulační telegram peruánskému prezidentovi

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal gratulační telegram Josému Pedro Castillo Terronesovi, prezid…