ČEZ: V Temelíně mají na vstupu nové bezpečnostní rámy

29. 9. 2017 12:43

Sedm nových bezpečnostních rámů zvýšilo bezpečnost elektrárny Temelín. ČEZ na obou jaderných elektrárnách kompletně obměnil rámové detektory kovů.

ČEZ: V Temelíně mají na vstupu nové bezpečnostní rámy
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Nové dokáží určit přímo část lidského těla, ve které se kovový předmět nachází. V Temelíně investice energetiky vyšla na pět milionů korun.

Denně jimi projdou stovky lidí. Stačí drobný kovový předmět a bezpečnostní rám na pracovníka upozorní zvukovým i světelným signálem. Následuje další kontrola ručním detektorem. Celá procedura je stejná jako při letištních kontrolách.

Podobná je i citlivost rámů. Temelínské rámy zachytí i šrouby v noze nebo kovové kyčle. I proto jsou tito zaměstnanci vybaveni speciální kartou. Ostatní lidé s kovovými implantáty, kteří vstupují jednorázově, musí ochrance předložit lékařské potvrzení.

„Jde o opatření, která reflektují bezpečnostní situaci v Evropě. Další kroky připravujeme i v návaznosti na nový Atomový zákon. K nejdůležitějším bude patřit vymezení vitálních zón, tedy nejdůležitějších míst elektrárny, kde dojde k dalšímu posílení bezpečnosti,“ vysvětluje Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ.

I přes instalaci nových rámů se vstupní procedura nemění. Pracovníci i nadále procházejí stejným rámem a stejnou kontrolou. Ta je nově citlivější a ochranka tak získá více informací. Na čase průchodu se to neprojeví. Díky novému rentgenu elektrárna navíc posílila i kontroly obuvi. Tato kontrola obnáší vyzutí bot a jejich průjezd rentgenem. Je to ale až třetí krok, kterému předcházím pozitivní kontrola celotělovým rámem a ručním detektorem kovů.

Vedle kovových předmětů je temelínská ochranka vybavena zařízením na kontrolu výbušnin a narkotik. A i tady plánují energetici v následujících měsících modernizaci.

Od loňských březnových útoků v Bruselu je elektrárna ve zvýšeném bezpečnostním stupni 1.

Stupně fyzické ochrany jaderných elektráren

Stupeň 0

Základní stupeň, který je pro období, kdy není známa žádná konkrétní ani obecná hrozba

teroristického útoku na území ČR.

Stupeň 1

Je vyhlašován v případě zhoršené bezpečnostní situaci v zahraničí, zejména v zemích EU. V tomto stupni nejsou konkrétní zjištění o teroristické aktivitě na území ČR. Při stupni 1 se například zintenzivňuje monitoring okolí JE.

Stupeň 2

Vyhlašuje se při zvýšené pravděpodobnosti teroristického útoku na území ČR, přičemž nejsou známy bližší okolnosti této teroristické hrozby. Zavádí se při něm bezpečnostní opatření ve shodě s opatřeními vlády ČR. V blízkosti jaderných elektráren se intenzivně monitoruje okolí včetně vzdušného prostoru a omezují se vstupy osob s doprovodem do areálu elektráren.

Stupeň 3

Vyhlašuje se při vysoké pravděpodobnosti teroristického útoku v ČR. Přijatá opatření mají útoku zamezit, případně minimalizovat následné škody. Veškerá opatření jsou přijímána v souladu s kroky vlády ČR a na základě informací bezpečnostních složek. Jde o nejvyšší stupeň bdělosti a pohotovosti, je vyhlášen zákaz vstupu osob s doprovodem a střežený prostor jaderných elektráren se uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká manažerská asociace: Česko se chce dostat mezi elitu zemí - do roku 2030 se umístit v první dvacítce

19:38 Česká manažerská asociace: Česko se chce dostat mezi elitu zemí - do roku 2030 se umístit v první dvacítce

V mezinárodním srovnání podle Zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) spadla Česká republika o tři …