ČEZ: Ve výrobně sušenek v Opavě se hřeje voda ekologičtěji i úsporněji

07.02.2021 20:15 | Zprávy

V rámci opatření šetrných k životnímu prostředí instalovala společnost Mondelez, která v Opavě provozuje továrnu na výrobu sušenek, ve své provozovně nové dva teplovodní kotle a kogenerační jednotku na ohřev teplé vody. Dodavatelem, investorem i provozovatelem projektu, který společnosti Mondelez v důsledku také uspořil investiční náklady, se stala společnost ČEZ Energo ze skupiny ČEZ ESCO.

ČEZ: Ve výrobně sušenek v Opavě se hřeje voda ekologičtěji i úsporněji
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Ta za celkem 36 milionů korun rekonstruovala v závodě plynovou kotelnu a zároveň zde vznikla také malá vlastní teplárna. Tato takzvaná kogenerační jednotka umožňuje díky využití zemního plynu efektivně a ekologicky vyrobit zároveň elektřinu a teplo. Nové zařízení továrně, která disponuje certifikací LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) pro šetrné budovy, jejich konstrukci, provoz a správu, dále umožní snížit svou ekologickou stopu prostřednictvím nižších emisí CO2 ve srovnání s oddělenou výrobou elektřiny a tepla.

„Snižování ekologického dopadu naší činnosti je pro nás povinností, ale zároveň i klíčem ke spokojeným spotřebitelům našich produktů,“ říká Emmanuel Chilaud, ředitel opavského výrobního závodu. „Spotřebovávání menšího množství energie a vody, maximální redukce odpadů a snižování emisí, jsou základní naše cíle v provozu továren. Děkuji našim kolegům, kteří projekt ve spolupráci s ČEZ Energo vymysleli, připravili a podíleli se na jeho realizaci,“ dodává s tím, že nová teplárna, která se stala součástí celého opavského komplexu, dodává teplo buď do výroby nebo ho v případě malého odběru ukládá v akumulační nádrži. ČEZ Energo dodává elektřinu z kogenerační jednotky přímo do sítě ČEZ Distribuce. Mondelez následně tuto ekologicky a efektivně vyrobenou elektřinu odebírá zpět, a tím významnou mírou přispívá ke snížení uhlíkové stopy opavského závodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

13:28 TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

Sdílená digitální infrastruktura veřejné správy je ta, kterou si stát pořídí jednou –?????? a kterou…