ČEZ: Vodní elektrárna Střekov může elektřinou zásobovat polovinu krajského města

16. 2. 2013 21:08

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem vyrobila za loňský rok rekordních 97 546 950 kWh ekologicky čisté elektřiny, kterou by mohla celoročně zásobovat téměř padesát tisíc domácností. Meziročně jde o téměř 2 % nárůst, tedy o 1,9 GWh elektřiny více než v roce 2011. Ze všech vodních elektráren společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje je VE Střekov největší výrobce elektřiny.

ČEZ: Vodní elektrárna Střekov může elektřinou zásobovat polovinu krajského města
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

„Na zvýšené výrobě vodní elektrárny Střekov se především pozitivně projevily nadprůměrné úhrny srážek v průběhu celého období roku 2012 i úspěšná realizace technických zlepšení,“ řekl Oldřich Kožušník, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.

V celé České republice vyrobila společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v roce 2012 celkem 238 milionů kWh elektrické energie z vodních zdrojů. Do portfolia ČEZ Obnovitelné zdroje patří 19 malých vodních elektráren s instalovaným výkonem do 10 MW a jedna velká vodní elektrárna, jíž je právě Střekov s instalovaným výkonem 19,5 MW. Ta je v provozu již od roku 1936.

VE Střekov překonala rekord z roku 2010

V loňském roce vyrobila pomocí trojice vertikálních Kaplanových turbín více než 97,5 GWh elektřiny. Ve srovnání s rokem 2011 nárůst přesahuje 1,9 GWh, tedy o 2% více. Loňská výroba předčila i rekordní rok 2010, který se vyznačoval mimořádně příznivými klimatickými podmínkami. Tehdy elektrárna dodala do sítě 97,3 GWh elektřiny. Nejsilnějším loňským měsícem byl duben, kdy elektrárna dodala 10,2 GWh elektřiny. Naopak nejslabším červen, kdy vyrobila 6,3 GWh. Celoročně by vyrobenou elektřinou v roce 2012 mohla zásobovat například Teplice, Chomutov, Děčín, či téměř polovinu Ústí nad Labem nebo Liberce.

Elektrárna je i lákadlem pro návštěvníky

Loni se do srdce elektrárny podívalo 1 687osob, což je o 554 návštěvníků více než v roce 2011. Cestu si sem našli během dnů otevřených dveří. Mezi ně vloni patřily Světový den vody, Dny evropského dědictví a Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Vždy šlo přitom o vícedenní akce. V rámci klasických exkurzí elektrárnu navštívili žáci ze základních škol v Děčíně, Povrlech a Lovosicích a studenti z Gymnázia Mělník, Střední průmyslové školy v Děčíně, Střední školy rybářské ve Vodňanech a Střední školy technické a stavební v Ústí nad Labem. Střekov zaujal i členy Turistického oddílu Jilemnice a pražského Turistického akademického klubu.

Hlavním účelem současného využití vodního díla Střekov v Ústí nad Labem je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho vodní dílo umožňuje bezpečný rybí přechod.

Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ČEZ
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj podpoří rekreační dopravu dotací 1,4 milionu

16:26 Jihočeský kraj podpoří rekreační dopravu dotací 1,4 milionu

Celkem 1,43 milionu korun uvolní Jihočeský kraj na podporu rekreační dopravy na jihu Čech. Prostředn…