ČEZ: Záchranka na Třebíčsku získá díky hlasům veřejnosti nové přístroje

7. 3. 2013 10:34

Přístroje pro nepřímou masáž srdce výrazně zkvalitňují resuscitaci pacientů se srdeční zástavou, a zvyšují tak jejich šanci na záchranu života.

ČEZ: Záchranka na Třebíčsku získá díky hlasům veřejnosti nové přístroje
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Přestože nejsou povinnou součástí sanitky a jsou finančně nákladné, usiluje Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina o jejich pořízení do co největšího počtu svých zásahových vozidel. Díky příspěvku 500 tisíc korun od Nadace ČEZ teď třebíčská záchranka vybaví zmíněným zařízením posádky v Jemnici a Velké Bíteši. O podpoře projektu rozhodli svými hlasy obyvatelé Vysočiny a jižní Moravy ve veřejné anketě Vaše volba pořádané Skupinou ČEZ.

Použitím přístroje pro nepřímou masáž srdce se zvyšuje pravděpodobnost obnovení vlastní srdeční činnosti nemocného. Záchranáři s využitím zařízení totiž zajistí u kriticky ohroženého pacienta nepřerušované a stejně silné stlačování hrudní kosti s neměnnou přiměřenou frekvencí tak dlouho, jak je potřeba. „Přístroj šetří „ruce“ jednoho člena posádky pro další činnosti, které s oživováním pacienta souvisí. Resuscitace navíc mnohdy trvá půl hodiny i déle a na rozdíl od živého zachránce je tento přístroj prakticky neunavitelný,“ říká primář oblastního střediska ZZS Třebíč MUDr. Michal Kříž.

Přístroj navíc oproti manuální masáži srdce umožňuje provádět oživovací pokusy i během transportu v sanitě u některých typů infarktů a u podchlazených pacientů. Další výhodou zařízení je jeho téměř okamžitá připravenost k použití. Díky snadné manipulaci jej záchranář sestaví a může aplikovat do 20 vteřin. Nízká hmotnost a kompaktní balení umožňují snadný a pohodlný transport až k pacientovi. „Lékařská technika jde stále dopředu. Abychom našim pacientům poskytli tu nejlepší péči, musíme se těmto trendům přizpůsobit,“ doplňuje MUDr. Kříž a dodává: „Velmi si vážím toho, že se naši spoluobčané rozhodli v anketě ČEZ Vaše volba podpořit právě náš projekt. Díky lidem teď můžeme koupit nové přístroje, které třeba jednou pomohou zachránit život i některému z hlasujících.“

Anketa Skupiny ČEZ „Vaše volba“ umožňuje lidem ve všech regionech ČR hlasovat pro nejužitečnější projekt z oblasti školství, ekologie, zdravotnictví, vzdělávání, kultury, sportu včetně pomoci lidem se zdravotním hendikepem nebo sociálně slabším osobám. „Opravdu nás těší, že lidem leží na srdci projekty, které přispívají k záchraně lidských životů. Považujeme je za velmi důležité a jsme rádi, že je s oporou veřejného hlasování můžeme podpořit,“ dodává Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

V minulém roce se obyvatelé Vysočiny a Jihomoravského kraje hlasující ve Vaší volbě rozhodli podpořit třebíčskou Léčebnu dlouhodobě nemocných. Díky příspěvku Nadace ČEZ ve výši 500 000 Kč je zdejší pobyt pro pacienty s chronickým onemocněním, po operacích či úrazech mnohem příjemnější. Léčebna nakoupila moderní polohovatelná lůžka, hrady, držáky na infuze, noční stolky či zábrany proti pádu z postele. V celé republice se takto každoročně rozděluje celkem 3 500 000 Kč.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČEZ

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Autodrom Most: Poslanci výboru pro veřejnou správu navštívili mostecký autodrom

12:32 Autodrom Most: Poslanci výboru pro veřejnou správu navštívili mostecký autodrom

Při čtvrtečním výjezdním zasedání v Ústeckém kraji byl jednou ze zastávek poslanců výboru pro veřejn…