ČEZ: Žádné plýtvání – modernizace kotelen dodá Broumovu stabilní teplo i elektřinu

10.04.2021 10:29

Východočeský Broumov pokračuje ve svých plánech vybudovat ve městě chytrý energetický systém. Letos ve spolupráci se společnostmi ČEZ ENERGO a ENESA z holdingu ČEZ ESCO zmodernizuje dvě plynové kotelny, které doplní o kogenerační jednotky a fotovoltaické elektrárny. Zařízení dokáže efektivně vyrábět z plynu kromě tepla i elektřinu, a tím pro občany šetřit peníze i životní prostředí. Všechny městské kotelny zásobují teplem 40 % broumovských domácností, a také místní průmyslové podniky. Broumov tak získá vysoce účinný energetický systém, který zajistí občanům stabilní dodávky tepla a nově i elektřiny, a to za příznivých cenových podmínek. První takový projekt již v Broumově úspěšně vyrábí teplo i elektřinu od roku 2015.

ČEZ: Žádné plýtvání – modernizace kotelen dodá Broumovu stabilní teplo i elektřinu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Vybudování zařízení pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie v broumovských kotelnách Olivětín a Energo navazuje na úspěšný projekt modernizace kotelny Křinická. Zde se instalovala kogenerační jednotka o elektrickém výkonu 600 kWe a tepelném výkonu 723 kWt. „Během pěti let provozu první kogenerační jednotky jsme si ověřili, že to bylo dobré rozhodnutí. Investice do moderních technologií výroby tepla se nám rozhodně vyplatí a umožní nám udržet příznivou cenu dodávaných energií pro domácnosti a firmy i do budoucna,“ hodnotí proces modernizace teplárenství Kamil Slezák, místostarosta města Broumov.

Za návrhem i realizací projektu stojí společnosti z portfolia ČEZ ESCO, konkrétně přední český poskytovatel služeb v teplárenství ČEZ Energo a společnost ENESA, která se zaměřuje na energeticky úsporná řešení. „Jsme rádi, že i v době COVID-19 můžeme pomoci městům a obcím najít cesty, jak efektivněji využívat energie, šetřit provozní náklady a v důsledku i životní prostředí. Broumovský projekt spojuje fotovoltaiku a kogenerační jednotky a je příkladem, kdy můžeme spolupracovat napříč našimi dceřinými společnosti. Díky této kooperaci jsme schopni zákazníkovi nabídnout nejlepší zkušenosti našich odborníků z oboru teplárenství i energetických úspor,“ upřesňuje David Bauer, generální ředitel ČEZ Energo, která společně se společností ENESA realizaci projektu zajišťuje.

V broumovských kotelnách Olivětín i Energo se budou instalovat kogenerační jednotky značky TEDOM Cento 100 o elektrickém výkonu 100kWe a tepelném výkonu 146 kWt. Zajímavostí projektu je, že střecha kotelny se navíc osadí střešní fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 2kW. Zařízení tak bude efektivně využívat energii ze slunce i plynu. Obě nové kogenerační jednotky vyrobí ročně množství elektřiny, které by zásobilo přibližně 200 broumovských domácností. Zvoleným řešením získá Broumov vysoce účinnou energetickou soustavu. Výhodou bude větší stabilita dodávek a možnost udržet příznivou cenu tepla pro odběratele v budoucnu. Status vysoce účinné energetické soustavy městu usnadní získání dotací na plánovanou výměnu kotlů a rozvodů tepla.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvě historické nádrže a tůň s vodou ze zámecké studánky obnovily na Plzeňsku Lesy ČR

22:08 Dvě historické nádrže a tůň s vodou ze zámecké studánky obnovily na Plzeňsku Lesy ČR

Kamýky a U Kostelíka, dvě zaniklé historické průtočné vodní nádrže i tůň zanesenou sedimentem obnovi…