ČEZ loni instaloval 307 fotovoltaických střešních elektráren. Dvakrát tolik, než o rok dříve

01.03.2018 15:53

ČEZ Solární ze skupiny ČEZ ESCO v loňském roce instalovala a připojila rekordních 307 střešních fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu 1 236 kWp. V roce 2016 ČEZ Solární připojila 152 solárních elektráren s celkovým výkonem 592 kWp.

ČEZ loni instaloval 307 fotovoltaických střešních elektráren. Dvakrát tolik, než o rok dříve
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Další smlouvy jsme loni podepsali, a i letošní rok tedy bude pro ČEZ Solární velmi úspěšný. Potvrzujeme tak svou pozici jedničky na českém trhu střešních fotovoltaických zdrojů,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.

Z celkových 307 instalovaných fotovoltaik využilo dotaci z programu Nová zelená úsporám 285 zákazníků a ve všech případech byla dotace schválená. Vysoké úspěšnosti dosahujeme přesnou identifikací potřeb zákazníka a jejich implantací na podmínky dotačního programu. Na 83 kusů, tedy meziročně na více než dvojnásobek, stoupl také počet elektráren, které si zákazníci pořídili společně s bateriovým systémem. Ten ukládá elektřinu vyrobenou během dne.

Nejvíce solárních elektráren ČEZ instaloval ve Středočeském kraji včetně Prahy (86), pak v Ústeckém (76) a v Moravskoslezském (61).

„Zájem lidí o fotovoltaické elektrárny roste, roste také zájem o fotovoltaiky doplněné o bateriové systémy. V letošním roce také čekáme zvýšení počtu solárních elektráren instalovaných pro firemní zákazníky. Trh s fotovoltaikami pro firmy se oživil s ukončením dotačního titul v OPPIK v záři, na což podnikatelé čekali,“ říká Lucie Bedrníčková, jednatelka ČEZ Solární a ředitelka segmentu obcí a malých a středních podniků v ČEZ ESCO. „Další dotační tituly pro firmy, ale i obce se uzavírají na konci dubna, a tak máme plno práce s přípravou žádostí, které pro naše zákazníky zpracováváme.“

Víte že…

  • Pro instalaci fotovoltaických elektráren jsou vhodné střechy namířené na jih, na západ nebo na východ? Mohou být jak šikmé, tak rovné, musejí mít jen dostatečnou nosnost.
  • Očekávaná životnost panelů je až 30 let, přičemž ČEZ poskytuje záruky 25 let na 80procentní výkon panelů a 10 let na samotné panely?
  • Jeden kilowatt instalovaného výkonu zabere zhruba 7m2 šikmé střechy a běžný rodinný domek na sobě může mít 3 – 7 kilowattů panelů? U plochých střech se panely instalují v řadách a je třeba zajistit, aby jedna řada nestínila druhou. Prostorová náročnost tak může být trochu větší.
  • Jedna megawatthodina elektřiny vyrobené z fotovoltaické elektrárny ušetří cca jednu tunu CO2, která by do atmosféry unikla, pokud by bylo stejné množství elektřiny vyrobeno z klasických uhelných elektráren? V průběhu očekávané 30leté životnosti tak stovka instalovaných střešních fotovoltaik od ČEZ uspoří 15 849 tun CO2.
  • Si lidé na střechy nechávají nejčastěji nainstalovat fotovoltaické elektrárny o výkonu mezi 3 a 5,2 kilowattu?
  • Bateriový systém CES Battery Box nabízený ČEZ získal letos Quality Innovation Prize v kategorii Business Innovations mikropodniků a startupů.

Více o fotovoltaice od ČEZ ZDE
Více o bateriových systémech ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Komise schválila program na podporu kombinované výroby tepla a elektřiny za 75 miliard korun

7:02 ÚOHS: Komise schválila program na podporu kombinované výroby tepla a elektřiny za 75 miliard korun

Evropská komise schválila v rámci pravidel EU pro státní podporu český program na podporu výroby ele…