ČEZ loni instaloval 307 fotovoltaických střešních elektráren. Dvakrát tolik, než o rok dříve

01.03.2018 15:53

ČEZ Solární ze skupiny ČEZ ESCO v loňském roce instalovala a připojila rekordních 307 střešních fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu 1 236 kWp. V roce 2016 ČEZ Solární připojila 152 solárních elektráren s celkovým výkonem 592 kWp.

ČEZ loni instaloval 307 fotovoltaických střešních elektráren. Dvakrát tolik, než o rok dříve
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Další smlouvy jsme loni podepsali, a i letošní rok tedy bude pro ČEZ Solární velmi úspěšný. Potvrzujeme tak svou pozici jedničky na českém trhu střešních fotovoltaických zdrojů,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.

Z celkových 307 instalovaných fotovoltaik využilo dotaci z programu Nová zelená úsporám 285 zákazníků a ve všech případech byla dotace schválená. Vysoké úspěšnosti dosahujeme přesnou identifikací potřeb zákazníka a jejich implantací na podmínky dotačního programu. Na 83 kusů, tedy meziročně na více než dvojnásobek, stoupl také počet elektráren, které si zákazníci pořídili společně s bateriovým systémem. Ten ukládá elektřinu vyrobenou během dne.

Nejvíce solárních elektráren ČEZ instaloval ve Středočeském kraji včetně Prahy (86), pak v Ústeckém (76) a v Moravskoslezském (61).

„Zájem lidí o fotovoltaické elektrárny roste, roste také zájem o fotovoltaiky doplněné o bateriové systémy. V letošním roce také čekáme zvýšení počtu solárních elektráren instalovaných pro firemní zákazníky. Trh s fotovoltaikami pro firmy se oživil s ukončením dotačního titul v OPPIK v záři, na což podnikatelé čekali,“ říká Lucie Bedrníčková, jednatelka ČEZ Solární a ředitelka segmentu obcí a malých a středních podniků v ČEZ ESCO. „Další dotační tituly pro firmy, ale i obce se uzavírají na konci dubna, a tak máme plno práce s přípravou žádostí, které pro naše zákazníky zpracováváme.“

Víte že…

  • Pro instalaci fotovoltaických elektráren jsou vhodné střechy namířené na jih, na západ nebo na východ? Mohou být jak šikmé, tak rovné, musejí mít jen dostatečnou nosnost.
  • Očekávaná životnost panelů je až 30 let, přičemž ČEZ poskytuje záruky 25 let na 80procentní výkon panelů a 10 let na samotné panely?
  • Jeden kilowatt instalovaného výkonu zabere zhruba 7m2 šikmé střechy a běžný rodinný domek na sobě může mít 3 – 7 kilowattů panelů? U plochých střech se panely instalují v řadách a je třeba zajistit, aby jedna řada nestínila druhou. Prostorová náročnost tak může být trochu větší.
  • Jedna megawatthodina elektřiny vyrobené z fotovoltaické elektrárny ušetří cca jednu tunu CO2, která by do atmosféry unikla, pokud by bylo stejné množství elektřiny vyrobeno z klasických uhelných elektráren? V průběhu očekávané 30leté životnosti tak stovka instalovaných střešních fotovoltaik od ČEZ uspoří 15 849 tun CO2.
  • Si lidé na střechy nechávají nejčastěji nainstalovat fotovoltaické elektrárny o výkonu mezi 3 a 5,2 kilowattu?
  • Bateriový systém CES Battery Box nabízený ČEZ získal letos Quality Innovation Prize v kategorii Business Innovations mikropodniků a startupů.

Více o fotovoltaice od ČEZ ZDE
Více o bateriových systémech ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS znovu upozorňuje chovatele na povinnost čipovat své psy do konce roku

9:48 SVS znovu upozorňuje chovatele na povinnost čipovat své psy do konce roku

Chovatelé v České republice mají zhruba poslední tři týdny na to, aby své psy nechali u soukromého v…