Optimální teplota vzduchu, která se pohybuje kolem 10°C, umožnila operátorům naplno využít nové nastavení druhého a třetího bloku. Na nich energetici už letos bezpečně zvýšili tepelný výkon reaktorů na 1475 MWt, což o 2,1 % víc než v minulosti. Teplota vody na výstupu z reaktoru vzrostla o cca 2 °C z 298,4 na 300,4 °C. A stejné úpravy chystají i na zbývajícím prvním a čtvrtém bloku. Díky tomu vzroste výroba Jaderné elektrárny Dukovany příští rok o cca 300 000 MWh, a to bez jakéhokoli navýšení spotřeby paliva či emisí. To odpovídá například trojnásobku výkonu vodní elektrárny na patě Brněnské přehrady.
„Zhruba půlroční výsledky provozu třetího i měsíční výsledky provozu druhého výrobního bloku potvrzují bezpečný a spolehlivý provoz zařízení bloků se zvýšeným výkonem. Aktuálně se na provoz se zvýšeným výkonem reaktoru připravujeme i v rámci probíhající odstávky prvního výrobního bloku a na počátku příštího roku i u bloku číslo 4,“ dodává ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.
Probíhajícímu zvyšování výkonu reaktorových bloků JE Dukovany předcházely několikaleté přípravy, spočívající ve výpočtech bezpečnostních parametrů a modernizaci technologických i bezpečnostních systémů. „Aktuální zvýšení výkonu dukovanských bloků je příkladem, kdy lze požadovaného výsledku dosáhnout i bez nutnosti rozsáhlých investic. Tento přechod však vyžadoval dlouhodobé přípravy a detailní analýzy, prokazující technologicky bezpečný a spolehlivý provoz bloků minimálně na 60 let i déle,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Aktuálně jsou v Dukovanech v provozu tři výrobní bloky a jeden blok v plánované odstávce pro pravidelnou údržbu a kontroly a zařízení a výměnu části paliva za čerstvé.
Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 9 947 077 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva