ČEZ si půjčil rekordně levně. Za obří emisi dluhopisů zaplatí nejméně v regionu

04.12.2019 10:56

Skupina ČEZ potvrdila pověst jedné z nejlépe hodnocených společností v regionu. Za dnes vydané dluhopisy v hodnotě 750 milionů eur bude platit ČEZ úrok pouhých 0,875 %. Splatnost dluhopisu je v roce 2026 a datum emise je 2. prosince 2019.

ČEZ si půjčil rekordně levně. Za obří emisi dluhopisů zaplatí nejméně v regionu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Navzdory nízkému úroku byl zájem o tuto emisi velmi vysoký, před oznámením finální ceny byli zájemci ochotni nakoupit od ČEZ v trojnásobně vyšším objemu, celkem za 2,75 mld. eur.  To je nejvíce na jakékoliv emisi ve střední a jihovýchodní Evropě v letošním roce,“ uvedl Martin Novák, místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ.

Zároveň se jednalo o nejnižší úrok v eurech dosažený v letošním roce emitenty ze střední a jihovýchodní Evropy na jakékoliv splatnosti a nejnižší úrok v eurech dosažený korporátním emitentem ve střední a jihovýchodní Evropě u splatnosti 5 let a více.

Dluhopis je určen na běžné potřeby financování ČEZ, včetně refinancování staršího dluhu.

Emise byla vydána v rámci stávajícího Euro Medium Term Note programu. Vedoucími manažery emise jsou Barclays Bank PLC, BNP Paribas, Citigroup Global Markets Limited, Deutsche Bank Aktiengesellschaft a HSBC France.

Úspěšná emise je dalším důkazem toho, že se mezi investory těší Skupina ČEZ velké důvěře. Jiným je investiční rating ČEZ, který se během let zvýšil o tři stupně. Ratingová agentura Standard & Poor´s hodnotí ČEZ na investiční úrovni A- se stabilním výhledem. Moody's hodnotí ČEZ na úrovni Baa1, rovněž se stabilním výhledem.

Historicky se rating ČEZ zlepšoval a u velkých evropských energetických společností jde o unikát. Než ČEZ v roce 1994 vstoupil jako první firma ze střední a východní Evropy na zahraniční kapitálové trhy a vydal své eurobondy, získal v květnu 1994 svůj první rating BBB-.

Mezinárodní žebříček amerického časopisu Institutional Investor dále letos vyhodnotil ČEZ jako firmu s nejlepšími vztahy s investory (investor relations) i systémem řízení a kontroly firmy (corporate governance) z rozvíjejících se energetik v regionu EMEA – region Evropy, Středního Východu a Afriky. Martin Novák byl oceněn jako nejlepší finanční ředitel a Daniel Beneš se umístil na druhém místě mezi generálními řediteli celého regionu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce kontrolovala mixéry smoothie, většina byla v pořádku

19:27 Česká obchodní inspekce kontrolovala mixéry smoothie, většina byla v pořádku

Česká obchodní inspekce se zaměřila na kontroly mixerů pro smoothie, které jsou u spotřebitelů velic…