ČEZ ve třetím čtvrtletí vydělal 5,1 mld. Kč

11.11.2021 9:48 | Tisková zpráva

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) za I. - III. čtvrtletí dosáhl 47,5 mld. Kč, meziročně o 3,4 mld. Kč méně. Meziroční snížení je způsobeno prodejem rumunských a bulharských aktiv v roce 2021, díky čemuž Skupina ČEZ v roce 2021 do výsledků konsolidovala výsledky prodaných aktiv kratší dobu, a tím meziročně o 3,1 mld. Kč méně. Skupina ČEZ upřesňuje celoroční výhled EBITDA na úroveň 59 až 60 miliard korun a výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy na 19 až 21 miliard korun.

ČEZ ve třetím čtvrtletí vydělal 5,1 mld. Kč
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Čistý zisk Skupiny ČEZ za I. - III. čtvrtletí dosáhl 6,7 mld. Kč. Po očištění o mimořádné vlivy dosáhl 16,9 mld. Kč a meziročně klesl o 10 %. Čistý zisk negativně ovlivnilo zhoršení střednědobých tržních podmínek pro uhelnou energetiku v návaznosti na zvýšení klimatických cílů na úrovni EU a také doporučení Uhelné komise ČR ukončit spalování uhlí nejpozději do roku 2038. Z těchto důvodů klesla tržní hodnota Severočeských dolů a Skupina ČEZ v souladu s účetními standardy vytvořila v letošním roce opravnou položku ve výši 9,2 mld. Kč v důsledku nižší očekávané poptávky po uhlí a dřívějšího ukončení těžby.

V samotném III. čtvrtletí dosáhl čistý zisk hodnoty 5,1 mld. Kč. EBITDA činila 15,9 mld. Kč, meziročně o 3,7 mld. Kč více, zejména díky vyššímu zisku z obchodování s komoditami a eliminaci dočasných ztrát zajišťovacích kontraktů výroby z I. pololetí.

„Provozní výsledky hospodaření se vyvíjejí v souladu s našimi výchozími ambicemi. Emisní intenzita CO2 Skupiny ČEZ při výrobě elektřiny poklesla v I.-III. čtvrtletí meziročně o 12 %. Aktuální dramatický růst tržních cen elektřiny na historická maxima se v hospodářských výsledcích Skupiny ČEZ pozitivně projeví až v dalších letech, protože na letošní rok je veškerá disponibilní kapacita jaderných a uhelných zdrojů již prodána a na příští rok již z více než 80 % také. Jsem rád, že akcie ČEZ rostou rychleji než ostatní evropské energetiky a že poskytují letos dokonce nejvyšší celkový výnos pro akcionáře (na úrovni přes 50 %) mezi nejvýznamnějšími evropskými energetikami, zařazenými do akciového indexu STOXX Europe 600 Utilities,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Celková výroba elektřiny v rámci stávajících společností (tj. bez divestovaných aktiv v Rumunsku a Bulharsku) meziročně poklesla o 8 %. V bezemisních jaderných a obnovitelných zdrojích vyrobila Skupina ČEZ celkem 24,8 TWh, meziročně o 1 % méně. V emisních zdrojích vyrobila 14,8 TWh meziročně o 18 % méně, zejména v důsledku prodeje elektrárny Počerady a odstavení elektrárny Prunéřov 1 a Mělník 3. Za celý rok 2021 předpokládáme pokles emisní intenzity na vyrobenou elektřinu o 14 % na úroveň 0,28 t CO2/MWhe, což odpovídá cca 80 % emisí nového paroplynového zdroje.

„Meziročně významně vzrostl prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům v České republice. U elektřiny došlo za první tři čtvrtletí k nárůstu o 9 %, u plynu dokonce o 18 %. V oblasti prodeje komplexních energetických služeb meziročně vzrostly tržby celkem o 4 % a za celý rok je očekáván nárůst o 10 %,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Prudký růst tržních cen elektřiny způsobil ve IV. čtvrtletí existenční problémy konkurenčním obchodním společnostem v ČR, které dostatečně nezajišťovaly své pozice proti tržním výkyvům cen elektřiny. V důsledku toho Skupina ČEZ prostřednictvím společnosti ČEZ Prodej převzala jako tzv. dodavatel poslední instance dodávky elektřiny téměř 400 tis. koncových odběratelů od společnosti Bohemia Energy, která přestala plnit své závazky. Ceny, za které naše společnost ČEZ Prodej dodává těmto zákazníkům elektřinu, jsou definovány legislativou a odpovídají aktuálním tržním cenám a nákladům na administraci převzetí zákazníků.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně vzrostla o 7 %, klimaticky a kalendářně přepočtena pak o 5 %. Spotřeba velkých podniků rostla meziročně o 6 %, spotřeba domácností o 12 %. Celkově dosáhla spotřeba vyšší úrovně než v roce 2019, tj. před rozšířením covidu-19 do Evropy.

„Upřesňujeme celoroční výhled EBITDA na úroveň 59 až 60 mld. Kč a výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy na 19 až 21 mld. Kč. Zlepšení našeho očekávání je dáno zejména vyšším ziskem z obchodování s komoditami a na úrovni čistého zisku navíc přijetím úroku souvisejícím s vráceným přeplatkem na darovací dani z emisních povolenek za roky 2011 a 2012. Čistý dluh Skupiny ČEZ klesl za první tři čtvrtletí o 13,7 mld. Kč, a to i díky příjmu z prodeje bulharských aktiv ve výši 9,5 mld. Kč. Ve III. čtvrtletí jsme zastavili prodejní proces výrobních aktiv v Polsku, protože nabídnuté ceny nebyly dostatečně ekonomicky atraktivní. Současně jsme zahájili kroky k zabezpečení dodávek tepla v obou lokalitách z moderních nízkoemisních zdrojů,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance ČEZ, Martin Novák.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ERÚ: Úřad udělil za protispotřebitelské praktiky pokuty za 12 milionů korun

13:04 ERÚ: Úřad udělil za protispotřebitelské praktiky pokuty za 12 milionů korun

Energetický regulační úřad (ERÚ) tvrdě trestá protispotřebitelské praktiky dodavatelů a zprostředkov…