ČEZ vybral finančního poradce pro prodej uhelných elektráren

23.07.2012 19:05

ČEZ vybral společnost Deloitte Advisory, s.r.o. jako finančního poradce pro prodej svých uhelných elektráren. Případní zájemci tedy odteď mohou společnost Deloitte kontaktovat, poskytne jim veškeré potřebné informace.

ČEZ vybral finančního poradce pro prodej uhelných elektráren
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Se společnostmi, které svůj zájem již projevily, konkrétně Czech Coal a EPH, ČEZ o smluvních podmínkách možné transakce jedná. Konečný soubor podmínek prodeje však ČEZ stanoví pro všechny potenciální zájemce zároveň.

ČEZ nabízí k prodeji elektrárny Počerady, Chvaletice, Tisovou společně s elektrárnou Mělník 3 a Dětmarovice. Tento krok je v souladu s dlouhodobou strategií společnosti provozovat v budoucnu pouze omezený počet modernizovaných uhelných elektráren a zároveň umožní rychlé ukončení šetření vedeného od roku 2009 s Evropskou komisí. V rámci tzv. narovnání (anglicky settlement) se ČEZ zavázal prodat jednu ze svých uhelných elektráren. S výjimkou elektrárny Počerady (1000 MW) se jedná o uhelné zdroje o instalovaném výkonu zhruba 800 MW.

Elektrárny Počerady a Chvaletice nabízí ČEZ k prodeji také kvůli nejistým dodávkám uhlí od roku 2013. Zatím totiž nedošlo k dohodě s dodavatelem paliva, společností Czech Coal. U těchto elektráren je již v současné době nashromážděna dokumentace pro předinvestiční prověrky případných zájemců. Obdobný proces byl zahájen i u dalších zdrojů, elektráren Tisová, Mělník 3 a Dětmarovice.

ČEZ se v rámci settlementu zavázal prodat jednu ze zmíněných elektráren, není však vyloučeno, že by z obchodních a strategických důvodů nakonec nemohl přijmout nabídky na prodej více zdrojů, pokud budou zajímavé. ČEZ očekává, že mu tato transakce přinese zhodnocení větší, než kdyby příslušnou elektrárnu dále provozoval ve svém portfoliu. Takto uvolněné kapitálové zdroje bude moci zároveň směřovat do nových strategických priorit společnosti, jako je rozvoj jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů.

V dříve přijaté strategii rozvoje portfolia výrobních zdrojů se ČEZ rozhodl v České republice podstatně investovat pouze do rekonstrukce pánevních elektráren, pro které má zajištěné uhlí z vlastních zdrojů a u nichž tudíž nehrozí riziko komerčních sporů o dodávky uhlí. Jedná se o elektrárny Ledvice, Tušimice a Prunéřov. Ty ČEZ modernizuje tak, aby splnily veškeré ekologické normy, tedy aby se oproti současnému stavu podstatně zvýšila jejich účinnost a snížily emise CO2 a byly tedy schopné provozu další desítky let. První komplexní obnova již byla na začátku června tohoto roku ukončena v elektrárně v Tušimicích.

Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZ

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Výhrůžky členovi Ústředního krizového štábu

16:51 Policie ČR: Výhrůžky členovi Ústředního krizového štábu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (…