ČEZ vyhlásil jeden z největších jaderných tendrů za posledních dvacet let

25.05.2023 14:42 | Komerční článek

Výběrové řízení na klíčové zařízení, které vyrábí elektřinu pro pětinu České republiky, vyhlásila společnost ČEZ pro Jadernou elektrárnu Temelín. Generátory chce ČEZ v Temelíně měnit mezi roky 2028 až 2030.

ČEZ vyhlásil jeden z největších jaderných tendrů za posledních dvacet let
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Do zakázky v hodnotě jednotek miliard korun se mohou firmy hlásit do 9. června. Současné generátory jsou v provozu od spuštění elektrárny v roce 2000. Jejich dosavadní výroba přes 293 TWh bezemisní elektřiny odpovídá téměř pětileté spotřebě celé České republiky.

Dodat dva kompletní generátory včetně jednoho náhradního rotoru, příslušenství, instalace a následného servisu. Takové je hlavní zadání, které zveřejnil ČEZ ve věstníku veřejných zakázek. Výběrové řízení běží podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Firmy se mohou hlásit do 9. června. „V rámci výběrového posoudíme kvalifikaci uchazečů, následně je vyzveme k podání nabídek. Vybráno bychom chtěli mít příští rok na jaře. Vlastní zařízení budeme měnit v závěru tohoto desetiletí,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Základním kvalifikačním kritériem je prokazatelná zkušenost s výrobou, dodávkou a servisem generátoru, který vyrábí elektřinu při otáčkách 3000 za minutu. Modernizace generátorů je jedním z klíčových projektů, který pomůže zajistit dlouhodobý provoz temelínské elektrárny. „Elektrárnu chceme provozovat minimálně šedesát let. Generátory budeme měnit v polovině této periody, přičemž jejich životnost budeme požadovat čtyřicet let,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Od nových generátorů ČEZ očekává také navýšení maximálního výkonu. Ten současný je 1125 MWe, nově by měl být 1150 MWe.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 20370 lidí

Generátor

Zařízení v nejaderné části elektrárny, kde vzniká elektřina. Celková hmotnost rotoru generátoru je 90 tun, dlouhý je více než 14 metrů. Jedná se o jednodílný výkovek, ve kterém je uloženo rotorové vinutí tvořené z dutých měděných vodičů. Toto vinutí je za provozu napájeno stejnosměrným budícím proudem, který v rotoru vytváří dvoupólové elektromagnetické pole.

Tímto dvoupólovým magnetem parní turbína otáčí rychlostí 3000 otáček/minutu uvnitř statorového třífázového vinutí. Vlivem elektromagnetické indukce vzniká ve statorovém vinutí střídavý elektrický proud, který je pomocí fázových vývodů přes zapouzdřené vodiče, generátorový vypínač a blokové transformátory vyváděn do elektrizační soustavy.

Stávající generátory v JE Temelín jsou s možným výkonem 1125 MWe největší generátory v ČR. Vyrobeny byly v Plzni a jde o jediné dva svého druhu v ČR.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Informace z JE Temelín 25. 5. 2023

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:

  • blok je v odstávce 
  • výkon turbogenerátoru – 0 MWe 
  • výroba elektřiny od začátku roku: 2 557 627 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:

  • blok je v provozu
  • výkon turbogenerátoru – 1100 MWe 
  • výroba elektřiny od začátku roku: 3 800 663 MWh

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

22:02 ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

Čtyři stezky a různé soutěžní úkoly čekaly v neděli 28. května na děti v Informačním centru klasické…