ČHMÚ: Observatoř Tušimice zahájila zkušební měření mikrovlnným radiometrem

14.08.2019 18:37

Dne 6. srpna 2019 v dopoledních hodinách byl na Observatoři Tušimice spuštěn třítýdenní testovací provoz mikrovlnného radiometru MTP-5.

ČHMÚ: Observatoř Tušimice zahájila zkušební měření mikrovlnným radiometrem
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

Měření probíhá ve spolupráci s firmou IFU GMBH (www.ifu-lichtenau.de), která přístroj pro tuto akci zapůjčila. MTP-5 je jednokanálový pasivní radiometr, který měří mikrovlnné záření o vlnové délce 5 mm, emitované v mezní vrstvě atmosféry do výšky 1000 m. Intenzita mikrovlnného záření se měří skenováním ve vertikální rovině v krocích elevačního úhlu od 0° do 90°. Operační software přepočítává  data o intenzitě mikrovlnného záření na vertikální profil teploty vzduchu ve velmi podrobném vertikálním rozlišení. Informace je prezentována graficky každých 5 minut a data se zaznamenávají do archivních souborů. Radiometr MTP-5 je navržen pro monitorování teplotního zvrstvení v mezní vrstvě ovzduší v reálném čase, především výskytu inverzí teploty.

Široké využití nachází při sledování rozptylu znečišťujících látek, předpovědi výskytu mlh a smogových situací a ve výzkumu specifik městského klimatu (tepelné ostrovy měst).

Přístroj  neemituje žádné záření ani hluk a díky pasivní metodě měření je bez problémů akceptovatelný i v hustě obydlených sídelních celcích.

Během tohoto testovacího měření bude na stanici prováděno srovnání teplotních profilů získaných mikrovlnným radiometrem, stožárovým měřením a radio-akustickým systémem RASS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce zakazuje na trhu autíčko „Stunt Radio Control“

18:38 Česká obchodní inspekce zakazuje na trhu autíčko „Stunt Radio Control“

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu se nabízí hračka „Autíčko STUNT RADIO CONTROL…