ČISOK: Ministři nerespektují ani základní východisko českých vztahů s Izraelem

25.05.2020 10:23

Pavel Smutný představuje jednomyslné prohlášení Rady ČISOK v reakci na dopis ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ministra kultury Lubomíra Zaorálka a čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který byl zveřejněn v sobotním vydání deníku Právo.“ Česko-izraelská smíšená obchodní komora se zcela výjimečně veřejně vyjadřuje k politickým otázkám, v této věci se však Rada ČISOK rozhodla zveřejnit své jednomyslné stanovisko.

ČISOK: Ministři nerespektují ani základní východisko českých vztahů s Izraelem
Foto: ČISOK
Popisek: Česko-izraelská smíšená obchodní komora.
reklama

Česko-izraelská smíšená obchodní komora zásadně odmítá bezprecedentní krok ministra zahraničních věcí ČR Tomáše Petříčka, který ve spojení s ministrem kultury ČR Lubošem Zaorálkem a Karlem Schwarzenbergem, čestným předsedou TOP 09, publikoval 23.5.2020 článek v deníku Právo s názvem „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?“.

Článek napadá jak postoje Izraele, tak Spojených států v otázce možného uspořádání izraelsko-palestinských vztahů. S obsahově zcela stejným prohlášením přišlo padesát bývalých evropských politiků již 26. února 2020. I Karel Schwarzenberg byl mezi nimi. Nyní, když se nad tímto dopisem zavřela voda, jde o zřejmý pokus dodat těmto názorům nový elán. Stejně jako oněch padesát politiků, kteří již odešli ze scény, i jejich čeští následovníci farizejsky jeví starost o demokracii v Izraeli, avšak nemluví už o tom, že palestinské vedení je u moci bez řádných voleb již 16 let.

Stejně tak nemluví o tom, že Mahmúd Abbás vytrvale odmítal jakoukoli účast na jednáních o mírovém uspořádání. Píší, že „vnímají problémy na palestinské straně, včetně vlády teroristického hnutí Hamás v Gaze“. Řešit to však chtějí jen „apely na palestinské představitele“. Z Gazy ale létají téměř denně rakety na Izrael a žádné výzvy dosud nepomohly.

V reakci na článek předseda vlády Andrej Babiš pro iDNES.cz sdělil, že „Obecně platí, a toto je nepřekročitelné, že za českou zahraniční politiku odpovídá vláda jako celek. Proto je neakceptovatelné, aby v tak zásadní věci, jako jsou vztahy s Izraelem, vydávali jednotliví členové vlády, v tomto případě dva ministři, své vlastní stanovisko, které na vládní úrovni nebylo nikdy konzultováno, ale které je v zahraničí vnímáno jako stanovisko České republiky“.

Stanovisko předsedy vlády zcela sdílíme. Podle čl. 67 odst. 1 Ústavy je vláda vrcholným orgánem výkonné moci, a jako vrcholný a kolektivní orgán má na starost formulaci a výkon všech politik, včetně politiky zahraniční (nikoliv ministr zahraničních věcí sám, či dokonce jiný, resortně zcela nepříslušný ministr, nebo snad ministr zahraničních věcí bývalý). Česká zahraniční politika je přitom vždy projednávána na úrovni nejvyšších ústavních činitelů; prezidenta republiky, předsedů obou parlamentních komor, předsedy vlády i ministra zahraničních věcí.

Ministři podepsaní pod článkem nerespektují ani základní východisko českých vztahů s Izraelem stanovené v platné a vládou schválené Koncepci zahraniční politiky, podle které významnou bilaterální prioritou české politiky v regionu (Blízkého východu a Severní Afriky) zůstává strategické partnerství s Izraelem. Na nedávné Radě Evropské unie 15. května 2020 navíc ministr Petříček jednoznačně podpořil cestu konstruktivní komunikace s partnery v regionu i se Spojenými státy a odmítl návrh na společné postihy za případnou anexi části palestinského Západního břehu Jordánu. Jeho výstup v deníku Právo tak jde zcela proti aktuální české zahraniční politice a ohrožuje důvěryhodnost České republiky v očích všech našich zahraničních partnerů.

Předpokládáme, že se vláda a další ústavní činitelé vůči tomuto protiústavnímu aktu vymezí a podniknou kroky k nápravě mezinárodní pověsti České republiky a obnovení důvěry v pevnost našich strategických partnerství.

JUDr. Pavel Smutný
president

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní muzeum: Poklady numismatických sbírek

22:36 Národní muzeum: Poklady numismatických sbírek

Národní muzeum otevřelo 2. července tohoto roku v pořadí již čtvrtou pokoronavirovou výstavu s názve…