ČLFA: Členové loni půjčili firmám na stroje nebo zařízení 27,95 miliardy

20. 3. 2019 20:45

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni poskytly firmám a podnikatelům na financování strojů či zařízení 27,95 miliardy korun, bylo to o 0,04 % více peněz než v roce 2017. Celkem členové ČLFA v roce 2018 profinancovali 16 467 strojů a zařízení.

ČLFA: Členové loni půjčili firmám na stroje nebo zařízení 27,95 miliardy
Foto: red
Popisek: Česká leasingová a finanční asociace

Strojům a zařízením náleží v přehledu komodit financových členy ČLFA v podnikatelské sféře čtvrtinový podíl. „Jde o kategorii, která je velmi dobrým indikátorem celkového hospodářského vývoje. Loňský jen nepatrný nárůst v oblasti financování strojů a zařízení naznačuje, že zejména malé a střední firmy, které jsou hlavní zákaznickou skupinou našich členů, začínají být v plánování některých svých investic opatrné,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Firmy při pořizování strojů a zařízení využívají jak produkty určené výhradně k financování dané věci, tedy finanční leasing anebo účelový úvěr, tak operativní leasing, což je pronájem s doplňkovými službami. Na operativní leasing loni v rámci financování strojů a zařízení připadla pětina smluv, co do objemu obchodů mu patřil 15% podíl.

Nejvíce peněz si podnikatelské subjekty půjčily na zemědělské a lesnické stroje (7,70 mld. Kč), na kovoobráběcí a ostatní obráběcí stroje (6,15 mld. Kč), na stroje pro těžbu, dobývání a stavebnictví (4,04 mld. Kč) a na manipulační a skladovací techniku (3,26 mld. Kč).

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) je zájmovým sdružením finančních institucí, zabývajících se finančním a operativním leasingem, úvěry a splátkovými prodeji pro domácnosti i podnikatele a factoringem. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 44 členů. Více ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

22:49 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

Další z řady setkání takzvaných individuálních projektů systémových, které jsou hrazeny z evropských…