ČLFA: Evropskému factoringu se daří. Roste i u nás

08.10.2012 12:51 | Zprávy

Makroekonomické problémy stimulují poptávku po alternativním financování.

ČLFA: Evropskému factoringu se daří. Roste i u nás
Foto: red
Popisek: Česká leasingová a finanční asociace

Evropský i český factoring rostou navzdory nepříznivému makroekonomickému vývoji v regionu. Vyplývá to z pololetní statistiky Evropské federace pro factoring a komerční financování (EUF), podle níž toto odvětví, měřeno obratem postoupených pohledávek, za prvních šest měsíců roku vzrostlo o 4 %, přičemž relace tohoto obratu k HDP členských zemí EUF stoupla na téměř 10 %.

Růst factoringu, který využívají především menší a středně velké společnosti, potvrzují také tuzemská data. Podle údajů Asociace factoringových společností (AFS) u nás i přes klesající výkonnost ekonomiky stoupla kumulovaná hodnota pohledávek postoupených factoringovým firmám v prvním pololetí zhruba o 1,2 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. „Ukazuje se, že hospodářské problémy stimulují poptávku po alternativních finančních zdrojích. Podnikatelé totiž musí hledat nové, flexibilnější nástroje k zajištění provozního financování, než jsou klasické bankovní úvěry,“ říká předseda AFS a člen představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA) Tomáš Morávek.

Factoring je vhodným zdrojem financování zvláště pro menší a střední firmy, jejichž odběratelé vyžadují delší dobu splatnosti faktur. Factoringová společnost od nich převezme pohledávky, které jim na základě sjednaných platebních podmínek vznikají. Bezodkladně po postoupení pohledávky uvolní factoringová společnost na účet klienta sumu, která představuje podstatnou část nominální hodnoty pohledávky. Potom, co odběratel uhradí fakturovanou částku na účet factoringové společnosti, je tato transakce zúčtována a klient má k dispozici doplatek. Factoringové služby jsou přitom poskytovány takřka výhradně na bázi dlouhodobé spolupráce mezi poskytovatelem a klientem, a nejsou tak primárně určeny k řešení jednorázových transakcí nebo problémových obchodních vztahů.

Náklady na factoring se skládají ze dvou složek: z factoringového poplatku za administraci spojenou s postoupením i správou pohledávek a z úroku z čerpaných částek. Zatímco factoringový poplatek se stanovuje procentem z nominální hodnoty pohledávky a obvykle nepřekračuje 1,5 %, úroková sazba se pohybuje na úrovni běžných sazeb účtovaných bankami u kontokorentních úvěrů.

„Zvláště na vyspělých západních trzích je factoring běžnou součástí financování, a to především v sektoru malých a středních firem. V loňském roce dosáhla celková hodnota pohledávek postoupených factoringovým společnostem na celém světě 2,6 bilionu eur a jenom v České republice to bylo 128 miliard korun. Z toho je patrné, že alternativní způsoby financování mají reálný dopad na globální hospodářský vývoj i na jednotlivé národní ekonomiky,“ konstatuje Tomáš Morávek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Stabilní obliba u turistů

22:31 Moravskoslezský kraj: Stabilní obliba u turistů

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se v prvním čtvrtletí letošního roku drží na podobné úrovni jako…