ČLFA: Zájem o factoring roste v EU i u nás

22.04.2013 15:49

Hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu, který klientům poskytli členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA), dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku 28,6 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 5 %. Členy ČLFA jsou přitom největší tuzemské factoringové společnosti.

ČLFA: Zájem o factoring roste v EU i u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto

 

Vzrůstající zájem o factoringové služby zároveň potvrdily zahraniční statistiky za loňský rok. Z čerstvých dat Evropské federace pro factoring a komerční financování (EUF) vyplývá, že evropský factoring loni zaznamenal – měřeno objemem postoupených pohledávek – téměř 5% meziroční nárůst. U nás podle ČLFA vykázal růst o 2 %. Celková hodnota pohledávek postoupených factoringovým společnostem v EU v minulém roce činila 1,2 bilionu eur, v České republice to bylo necelých 131 miliard korun. EUF sleduje rovněž relaci celkového obratu oboru k HDP členských zemí EU – ta v roce 2012 dosáhla více než 9 %.

„Výsledky za loňský rok, ale i tuzemská data za letošní první čtvrtletí ukazují, že v době hospodářských problémů roste význam factoringu jakožto důležitého zdroje provozního kapitálu. Platí to zvláště v sektoru malých a středních firem, který se v řadě zemí musí v současnosti potýkat se ztíženým přístupem ke klasickému bankovnímu úvěrování,“ říká místopředseda představenstva ČLFA Tomáš Morávek.

Factoring je vhodným zdrojem financování především pro menší a střední podniky, jejichž odběratelé vyžadují delší dobu splatnosti faktur. Factoringová společnost od nich převezme pohledávky, které jim na základě sjednaných platebních podmínek vznikají. Bezodkladně po postoupení pohledávky uvolní factoringová společnost na účet klienta sumu, která představuje podstatnou část nominální hodnoty pohledávky. Potom, co odběratel uhradí fakturovanou částku na účet factoringové společnosti, je tato transakce zúčtována a klient má k dispozici doplatek. Factoringové služby jsou přitom poskytovány takřka výhradně na bázi dlouhodobé spolupráce mezi poskytovatelem a klientem, a nejsou tak primárně určeny k řešení jednorázových transakcí nebo problémových obchodních vztahů.

Náklady na factoring se skládají ze dvou složek: z factoringového poplatku za administraci spojenou s postoupením i správou pohledávek a z úroku z čerpaných částek. Zatímco factoringový poplatek se stanovuje procentem z nominální hodnoty pohledávky a obvykle nepřekračuje 1,5 %, úroková sazba se pohybuje na úrovni běžných sazeb účtovaných bankami u kontokorentních úvěrů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Kosy a křovinořezy pomáhají zachránit vzácné mokřadní a rašelinné louky

22:37 AOPK: Kosy a křovinořezy pomáhají zachránit vzácné mokřadní a rašelinné louky

Téměř osmdesát hektarů, především mokřadních a rašelinných luk, chrání národní přírodní památka Na p…