ČMKB: Bilanční zpráva z trhu pohonných hmot za uplynulý rok

11.01.2024 10:41 | Tisková zpráva

Trh pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) zaznamenal v roce 2023 rekordní objem obchodování. Celkový objem obchodů s motorovou naftou dosáhl téměř 2,5 milionu litrů.

ČMKB: Bilanční zpráva z trhu pohonných hmot za uplynulý rok
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

Množství zobchodované nafty se na burzovním trhu pohybovalo měsíčně v rozmezí 100 až 300 tisíc litrů. Nejnižší objem obchodování byl zaznamenán v březnu a v červenci, největší množství bylo zobchodováno v červnu a prosinci, a to zhruba 300 tisíc litrů v každém měsíci. Celková bilance se na konci roku zastavila na hodnotě 2,45 milionu litrů.

„Odběratelé a dodavatelé registrovaní na elektronickém burzovním trhu PHM využívají administrativně nenáročného procesu burzovního obchodování především k uzavírání spotových kontraktů. Aukce se zde uskutečňují následující den po zadání poptávky a dodávka PHM je realizována do 24 hodin po aukci“, uvedl ředitel úseku burzovních obchodů ČMKB Tomáš Vlček.

Počátkem roku cena motorové nafty klesala z hladiny 21,80 korun za litr až na květnové minimum, kdy měsíční cenový průměr klesl pod 16 korun za litr, následoval letní růst na 21,45 korun za litr, ale ve 4.čtvrtletí cena nafty znovu klesala, až na prosincovou hladinu 19 korun za litr.

„Nákup pohonných hmot na ČMKB je cestou k dosažení nejlepší ceny na trhu. Odběratel má
při zadání poptávky možnost zadat požadavky podle svých potřeb. Kromě komodity určí období a objem dodávky, lokaci úložiště, lhůtu splatnosti a specifické technické požadavky. Distributoři pohonných hmot registrovaní na ČMKB procházejí důkladným procesem kontroly, včetně splnění všech podmínek vyžadovaných pro kontrakty uzavírané ze strany veřejných zadavatelů. Velký důraz klade burza na kvalitu a spolehlivost dodávek. Odběratelé zase musí splňovat podmínku solventnosti“, doplnil Tomáš Vlček.

Motorová nafta a automobilový benzín se na Českomoravské komoditní burze Kladno obchodují od roku 2019. Burzovní trh je určen pro odběratele nakupující pohonné hmoty do vlastních úložišť. Cena v burzovním obchodu je cenou komodity včetně její přepravy a přečerpání přes měřící zařízení do odběrného místa odběratele. Za 4 roky fungování elektronického burzovního trhu PHM bylo na ČMKB uzavřeno přes 500 kontraktů na dodávku 8,6 milionu litrů pohonných hmot v celkovém finančním objemu přesahujícím 157 milionů korun. Typickými odběrateli na trhu pohonných hmot ČMKB jsou dopravní podniky, krajské správy a údržby silnic nebo městské technické služby.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Noví čeští velvyslanci zamíří do Turecka a Švýcarska

16:08 Ministerstvo zahraničí: Noví čeští velvyslanci zamíří do Turecka a Švýcarska

V následujících měsících vyšle česká diplomacie nové velvyslance do Ankary a do Bernu.