ČMKBK: Cena zemního plynu se stabilizovala, elektřina v nízkém napětí zdražila

26.09.2016 13:06

Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo ve 38. týdnu uzavřeno 120 kontraktů na dodávku 36,6 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele za 18,2 milionu korun. Cena ročního kontraktu zemního plynu se stabilizovala, cena elektřiny v nízkém napětí vzrostla, ve vysokém napětí šla mírně dolů.

ČMKBK: Cena zemního plynu se stabilizovala, elektřina v nízkém napětí zdražila
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo
reklama

Cena ročního kontraktu zemního plynu ve velkoodběru uzavírala na 400 Kč/MWh, tedy na stejné úrovni jako v předchozím týdnu, v maloodběru kurz vzrostl o 0,5 procenta na konečných 401 Kč/MWh. Roční kontrakt elektřiny v nízkém napětí zdražil o 7,8 procenta na 748 Kč/MWh, ve vysokém napětí cena klesla proti předchozímu obchodování ze začátku září o 0,7 procenta na 750 Kč/MWh.

Úspěšným nákupem energií na Českomoravské komoditní burze Kladno se v minulém týdnu pochlubila Praha 7. Ta nakoupila energie společně s Litoměřicemi a dosáhla tím snížení nákladů o 40 procent a úspory přes 1 milion korun.

„Praha 7 centrálně nakupovala energie vůbec poprvé. Míra úspory dosažená díky elektronické aukci na Českomoravské komoditní burze Kladno překonala naše očekávání. Jsme rádi, že naše příspěvkové organizace, jako jsou mateřské a základní školy, poliklinika či pečovatelské centrum, díky tomu ušetří nemalé prostředky, které budou moci využít pro svůj další rozvoj a zlepšování služeb,“ uvedl zástupce starosty Prahy 7 Pavel Vyhnánek.

„Elektronické burzovní aukce jsme se zúčastnili společně s městem Litoměřice. Rádi se inspirujeme projekty, které jinde fungují a Litoměřice mají s podobným typem soutěží pozitivní zkušenosti. Společným nákupem jsme navíc navýšili poptávaný objem elektřiny i plynu a dosáhli tak ještě lepších cenových podmínek,“ doplnil starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Vrtulníkáři z Náměšti se vrátili ze cvičení Mountain Flight ve Francii

22:54 Armáda ČR: Vrtulníkáři z Náměšti se vrátili ze cvičení Mountain Flight ve Francii

Dva týdny trénovali vojáci ve francouzských Pyrenejích létání ve vysokohorském terénu. Již po třinác…