ČNB: K rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zamítl návrh na zrušení tzv. pravidla desetinásobku

25. 7. 2018 22:18

Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení takzvaného pravidla desetinásobku u družstevních záložen, zavedeného v roce 2015. Podle tohoto pravidla mohou družstevní záložny úročit vklady svých členů maximálně do výše desetinásobku jejich podílu na základním kapitálu záložny.

ČNB: K rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zamítl návrh na zrušení tzv. pravidla desetinásobku
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

ČNB vítá, že se Ústavní soud ztotožnil s argumenty, které ČNB od počátku uplatňovala, tedy že sektor družstevních záložen dlouhodobě vykazoval znaky systémové nestability, a novela zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, včetně pravidla desetinásobku, na to přiměřeným způsobem reagovala. ČNB je přesvědčena, že tato změna zákona odstranila zásadní nedostatek české právní úpravy družstevních záložen, tedy morální hazard spojený s předchozím modelem fungování záložen.

K rozhodnutí se vyjádřil viceguvernér Vladimír Tomšík, který má v bankovní radě oblast dohledu nad finančním trhem na starost: „ČNB jako orgán dohledu vítá, že Ústavní soud zamítl tento pokus zvrátit pravidlo, které mělo za cíl omezit morální hazard a posílit princip družstevnictví v sektoru družstevních záložen. Díky právní úpravě regulace kampeliček z roku 2015, kterou ČNB iniciovala a jejíž stěžejní součástí je i pravidlo desetinásobku, se podařilo obrátit nepříznivý vývoj, který započal v 90. letech a vyvrcholil sérií pádů záložen mezi lety 2007 a 2014.“ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: V čem chybují obchodníci při vyřizování reklamací

7:34 dTest: V čem chybují obchodníci při vyřizování reklamací

Obchodníci se při přijímání a vyřizování reklamací dopouštějí mnohých nešvarů, které však běžný spot…