ČNB: Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID

09.06.2020 13:55

Domácí bankovní sektor patří mezi ty části české ekonomiky, na které má pandemie COVID-19 nemalý dopad, přičemž působení bankovního sektoru je vysoce důležité pro návrat k normálnímu fungování ekonomiky.

ČNB: Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.
reklama

Již v březnu letošního roku umožnila řada bank odklad splátek klientům, u nichž došlo k dočasnému výpadku příjmů v důsledku výskytu koronavirové nákazy nebo souvisejících preventivních opatření. V průběhu dubna pak bylo Parlamentem ČR schváleno zákonné úvěrové moratorium (zákon o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19), které umožnilo, aby kvůli výpadkům příjmů firem, živnostníků a domácností v souvislosti s koronavirovou pandemií nedocházelo ke zbytečným či předčasným insolvencím. Tato opatření se promítají do bilancí bank.

S cílem zajistit dostatečnou likviditu reálné ekonomiky, nezbytnou pro zachování a obnovu ekonomické aktivity podniků a podnikatelů, byly postupně vytvořeny programy státní úvěrové podpory. Ty jsou založeny na dílčím ručení státu za bankovní úvěry subjektům, které byly omezeny v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření. Jedná se o zejména programy COVID II, COVID III, COVID Praha a COVID EGAP).

Pro účely výkonu dohledu a s ohledem na význam moratorií a programů státní podpory úvěrování pro stabilitu domácího bankovního sektoru, hospodářskou politiku a ekonomickou aktivitu v ČR, zavedla ČNB v souvislosti s pandemií COVID-19 mimořádný reporting, jehož cílem je sledovat detailně data o odkladech splátek a o úvěrech poskytnutých s využitím programů státní podpory. Banky reportují příslušná data s týdenní nebo měsíční frekvencí. ČNB bude tato data (bez dalších zásahů a úprav) v agregované podobě zveřejňovat pravidelně každý týden (zpravidla každé úterý).

Statistiku odkladů splátek a úvěrů v programech COVID najdete ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda povolává na pomoc s epidemií covid-19 ambulantní lékaře, uložila jim pracovní povinnost

7:34 Úřad vlády: Vláda povolává na pomoc s epidemií covid-19 ambulantní lékaře, uložila jim pracovní povinnost

Od 4. března budou moci hejtmani a pražský primátor povolat do nemocnic na pomoc se zvládnutím nápor…