ČNB ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy ve výši 0,50 %

2. 9. 2020 17:49

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na úrovni 0,50 %.

ČNB ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy ve výši 0,50 %
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.
reklama

ČNB stanovila tuto sazbu poprvé na nenulové úrovni na konci roku 2015. K poslední změně sazby došlo 18. června 2020, kdy bankovní rada sazbu snížila na 0,50 % s platností od 1. července 2020.

Proticyklická kapitálová rezerva byla zavedena jako důležitý nástroj makroobezřetnostní politiky v rámci Evropské unie v roce 2014. Tuto rezervu mají povinné instituce vytvářet na základě pokynů regulátora v období nadměrného růstu úvěrů. Ten obvykle zvyšuje finanční nerovnováhy a vede k růstu systémového rizika. Naopak v období poklesu ekonomické aktivity, doprovázeného rostoucími ztrátami z úvěrů, by měla být tato rezerva „rozpouštěna“, aby nefinanční podniky a domácnosti měly nadále přístup k úvěrům bez nadměrně zpřísněných podmínek.

Bližší informace k tomuto rozhodnutí naleznete v Opatření obecné povahy ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy III/2020, které bude zveřejněno 28. srpna 2020.

Proticyklickou kapitálovou rezervu v tuzemsku čtvrtletně stanovuje Česká národní banka, a to prostřednictvím dokumentu s názvem Opatření obecné povahy ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy. Jejím úkolem je ochrana bankovního sektoru vůči rizikům vznikajícím v průběhu finančního cyklu. Jedná se zejména o rizika plynoucí z nadměrného růstu úvěrů, který přispívá k akumulaci systémových rizik a zvyšuje potenciál pro prudké výkyvy ekonomické aktivity.

Další informace k proticyklické kapitálové rezervě na stránkách ČNB

Informace o nastavení sazby proticyklické kapitálové rezervy v ostatních evropských zemích na stránce Evropské rady pro systémová rizika (externí odkaz)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

22:54 Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrekonstruoval nevyužívané prostory bývalé …