Z celkového počtu 117 provedených kontrol zjistila porušení právních předpisů při 60 kontrolách. „Výsledky kontrol prokázaly, že obchodník záměrně nebo z nedbalosti deklaruje nesprávné, nepřesné nebo zavádějící informace o materiálovém složení výrobku a procentuálního podílu jednotlivých vláken. ČOI odebrala k odbornému posouzení 35 vzorků textilních výrobků. U 32 vzorků textilních výrobků pak bylo odborným posouzení zjištěno, že jejich skutečné materiálové složení neodpovídá informacím uvedeným na výrobcích. Vzhledem k významnému podílu prokázaného porušování právního předpisu budou kontroly textilních výrobků pokračovat i nadále,“ říká ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
Česká obchodní inspekce ke konci roku 2017 provedla 117 kontrol, při nichž byly ověřovány podmínky prodeje textilu a textilních výrobků. Důraz byl kladen především na dodržování povinností vyplývající z nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 o názvech textilních vláken a souvisejícím označování materiálového složení textilních výrobků.
V rámci kontroly se ČOI zaměřila také na dodržování dalších právních předpisů. Celkem došlo k porušení zákonů při 60 kontrolách (51,3 %). Z tohoto počtu se 52 případů týkalo porušení nařízení EU o materiálovém složení textilních výrobků, kdy například prodávané výrobky nebyly viditelně a srozumitelně označeny, byly uvedeny nepravdivé informace o složení materiálu textilního výrobku nebo informace o složení materiálu textilního výrobku byly pouze v cizím jazyce.
Česká obchodní inspekce v průběhu kontrolní akce za účelem určení materiálového složení textilních výrobků a stanovení procentního hmotnostního podílu jednotlivých textilních vláken odebrala k odbornému posouzení 35 vzorků textilních výrobků. Z celkového počtu zkoušených výrobků nesplnilo 32 vzorků (91,43 %) požadavky nařízení EU. Kvantitativní podíly textilních vláken ve směsích zkoumaného vzorku výrobku neodpovídaly kvantitativním podílům textilních vláken ve směsích deklarovaných na výrobku.