ČOI: Malé klimatizace obsahující F-plyny nejsou řádně značeny

30.01.2015 20:32 | Zprávy

Dozorová akce České obchodní inspekce byla zaměřena na kontrolu zařízení, obsahujících jako chladivo fluorované skleníkové plyny. Inspektoři ověřovali, zda jsou malé klimatizační jednotky nabízené spotřebitelům označeny v souladu se zákonem o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a fluorovaných skleníkových plynech.

ČOI: Malé klimatizace obsahující F-plyny nejsou řádně značeny
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

V průběhu 86 kontrol zjistili, že 25 prodávajících nabízelo tyto výrobky bez řádného označení v rozsahu či formě stanovené tímto zákonem. Všech 25 zjištění bylo postoupeno České inspekci životního prostředí k přijetí dalších opatření v její pravomoci. „Malé klimatizační jednotky jsou kromě nabídky klasických prodejců často nabízeny s možností úpravy podle požadavku uživatele a s následnou dodávkou na místo určení. Proto by si spotřebitelé u výrobků dodaných na základě objednávky měli zkontrolovat, zda je klimatizační zařízení také řádně označeno. Konkrétně je-li na výrobku upozornění, že obsahuje fluorované skleníkové plyny, a zda jsou údaje na štítku uvedeny v českém jazyce,“ doporučuje spotřebitelům Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.

V rámci dozorové akce České obchodní inspekce probíhající v období od 30. 4. do 30. 10. 2014 se inspektoři zaměřili na dodržování povinností stanovených zákonem o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech (§ 7 zákona č. 73/2012 Sb.). Na akci se podíleli pracovníci všech inspektorátů ČOI a předmětem kontroly byly klimatizační jednotky určené k užívání v domácnostech nebo malých provozech, které obsahují jako chladivo fluorované skleníkové plyny (F-plyny). Kontroly probíhaly v obchodních řetězcích a v provozovnách s tímto sortimentem.

Výsledky kontrol značení výrobků

s obsahem regulovaných látek a fluorovaných skleníkových plynů – rok 2014

Inspektorát

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Dopravní soutěž mladých cyklistů 2026 zná své vítěze

7:27 BESIP: Dopravní soutěž mladých cyklistů 2026 zná své vítěze

Družstvo základní školy Kravsko z Jihomoravského kraje zvítězilo v letošním ročníku Dopravní soutěže…