ČOI: Nábytek s elektrickým zařízením musí mít jasné bezpečnostní informace

08.02.2019 12:05

Česká obchodní inspekce se v průběhu roku 2018 zaměřila na kontroly nábytku, který má v sobě zabudované elektrické zařízení.

ČOI: Nábytek s elektrickým zařízením musí mít jasné bezpečnostní informace
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI
reklama

Během tohoto období uskutečnila 5 kontrol u vybraných distributorů. V jednom případě zjistila porušení právních předpisů. Jednalo se o chybějící návod k použití s jasně srozumitelnými bezpečnostními informacemi. Dále pak obchodník použil nekalé obchodní praktiky, včetně toho, že neinformoval o uplatnění reklamace.

Česká obchodní inspekce provedla v minulém roce kontroly nábytku s elektrickým zařízením. Cílem bylo ověřit, zda elektrická zařízení zabudovaná v nábytku splňují technické požadavky stanovené v právních předpisech. Jednalo se například o svítidla zabudovaná v nábytku a polohovací nábytek s elektronicky ovládaným zařízením. Kontrola výrobků byla především zaměřena na bezpečnostní pokyny, značení výrobků, návody k použití a označení CE.

ČOI bylo realizováno 5 kontrol u 5 hospodářských subjektů - distributorů. Kontrolováno bylo 5 typů výrobků. V jenom případě bylo zjištěno porušení právních předpisů dozorovaných ČOI. Jednalo se o elektricky polohované křeslo (název Luca BESSONI, TV Křeslo HAMILTON, typ 1520B, identifikační označení 09920008-01), u kterého jsou jednotlivé polohy realizovány lineárními pohony napájenými přes elektrický napájecí zdroj. Pro uživatele byl k výrobku přiložen jen dokument obrázkového vyobrazení k sestavení výrobku a údržbě bez jakýchkoliv písemných informací obsahujících jasné, srozumitelné a snadno pochopitelné bezpečnostní informace potřebné k bezpečnému užití výrobku a k účelu, pro které byl vyroben (nebyla splněna povinnost dle § 7 písm. b) NV č. 118/2016 Sb., a tím došlo k porušení § 9 odst. 2 zákona č. 90/2016 Sb.). Dále ve „Všeobecných obchodních podmínkách“,  bylo zjištěno používání nekalé obchodní praktiky (§ 4 odst. 4 č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele) a spotřebitel také nebyl  řádně informován o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace (§ 13 zákona č.634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele).

Česká obchodní inspekce za porušení právních předpisů uložila jednomu hospodářskému subjektu v postavení distributora zákaz distribuce, včetně nákupu, dodávky, prodeje nebo použití tohoto elektrického polohovacího křesla.

V ostatních případech byly k výrobkům přiloženy dostačující informace o způsobu použití, bezpečnostní upozornění, včetně jejich správné instalace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu dětskou houpačku „Swing with Backrest“

21:38 Česká obchodní inspekce zakázala na trhu dětskou houpačku „Swing with Backrest“

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR byla v nabídce pro spotřebitele hračka, která může…